Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pozwolenie wodnoprawne – ścieki przemysłowe

Pozwolenie wodnoprawne – ścieki przemysłowe fotolia.pl

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. W porównaniu do obecnie obowiązującej regulacji katalog substancji zostanie poszerzony blisko dwukrotnie.

Substancje znane

Jak zaznaczają projektodawcy, w projektowanym rozporządzeniu uwzględniono substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, powodujące zanieczyszczenie wód, które powinny być eliminowane lub ograniczane. W projektowanym rozporządzeniu znajdują się również tzw. substancje priorytetowe dla wód. Na liście znajdują się np. rtęć i jej związki, kadm i jego związki czy pentachlorobenzen.

Lapidarność stylu

Uzasadnienie do projektu to klasyczny przykład „lapidarności stylu”. Rozporządzenie rozszerza znacząco dotychczasowy katalog oraz powinno być wydane zgodnie z ustawowymi wytycznymi. Jednak uzasadnienie projektu zmieściło się praktycznie na jednej stronie formatu A4, na której to nie odniesiono się do ustawowych wytycznych skierowanych do właściwego ministra.

Z treścią projektu można zapoznać się tutaj.

Czw., 14 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel