Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czerwcowe posiedzenie Zespołu ds. Edukacji

Czerwcowe posiedzenie Zespołu ds. Edukacji fotolia.pl

13 czerwca br. w Ministerstwie Edukacji narodowej odbyło się posiedzenie Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

W ramach krótkiego porządku obrad Zespół pozytywnie zaopiniował następujące projekty rozporządzeń:

  1. W sprawie doradztwa zawodowego.
  2. Zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
  3. W sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców.

Przy okazji ostatniego z projektów wywiązała się dyskusja po której ustalono, że katalog zajęć zostanie doprecyzowany tak, by było jasne, że do pensum wchodzą tylko bezpośrednie działania z dzieckiem (a już nie, np. opracowanie wyników badań czy przygotowanie opinii). Ze względu na wątpliwości strony samorządowej dotyczące np. działań wobec nauczycieli (zamiast dzieci), ustalono że za jakiś czas MEN sprawdzi, jak rozporządzenie funkcjonuje i czy w ramach pensum  nie za dużo jest działań wobec nauczycieli.

Zespół rozdysponował 642 tys. zł rezerwy z tytułu wypadków losowych (w wysokości wnioskowanej).

W ramach spraw różnych Współprzewodniczący ze strony samorządowej zgłosił wniosek dotyczący kontynuacji prac nad nowym podziałem części oświatowej subwencji ogólnej jako początek dyskusji nad zmianą systemu finansowania edukacji, po wprowadzeniu nowego modelu. Nowy system finansowania miał już obowiązywać, ale samorządowcy nie chcieli tego. Aby wprowadzić nowy system, należy wprowadzić okres przejściowy, w którym nikt nie straci środków finansowych, a także dołożyć pieniądze do systemu.

Natomiast przedstawiciel ZPP zapytał o stan prac nad zapowiadanym w kwietniu br.  projektem dotyczącym nowego finansowania szkolnictwa zawodowego.  Ponieważ wg. planów MEN, miał on na jesieni trafić do Sejmu, czasu na konsultacje jest mało. Wiceminister M. Machałek poinformowała, że w najbliższym czasie MEN przekaże pakiet projektów dotyczących zmian w kształceniu zawodowym do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Finansowanie szkolnictwa zawodowego ma być zróżnicowane w zależności od trafności kształcenia (m.in. na podstawie danych GUS).

Sob., 16 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka