Szczególny charakter miało wtorkowe posiedzenie połączonych Zespołów ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli oraz Ds. Ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
W pierwszej części spotkania Członkowie obu Zespołów uzgodnili projekty trzech rozporządzeń:
- projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych,
- projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu administracyjnym,
- projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu przed sądem administracyjnym.
W agendzie drugiej części spotkania przewidziano podsumowanie obowiązywania ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni przedstawiciele MSWiA, MC i MF. MSWiA poinformowało, że dnia 27 kwietnia br. Minister Cyfryzacji oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisali analizę podsumowującą pierwszy okres obowiązywania ww. ustawy. Niebawem analiza ta zostanie przedłożona Radzie Ministrów. Po przyjęciu jej przez rząd, zostanie ona zaprezentowana Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i upubliczniona. Jak poinformowała przedstawicielka MSWiA, zgodnie z zapisami ustawy, ocenione zostały kwestie organizacyjne, merytoryczne i dot. informatyzacji (leżące w gestii MC i MSWiA). Oczywistym jest, że trzeba przeanalizować i dokonać ewentualnych zmian w systemie finansowania zadań z zakresu ustawy, ale nie jest to zawarte w przygotowanym dokumencie. Analiza skutków finansowych stanowi kompetencję Ministra Finansów. To on na podstawie informacji dostarczonych przez MC i MSWiA oceni skutki finansowe funkcjonowania ustawy.
Samorządowcy zgłosili wniosek na przyszłość, by analiza była zbadana przez MF przed oficjalnymi uzgodnieniami rządowymi i zaopatrzona w część finansową zawierającą wnioski MF. Zawnioskowano, by na następne posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli zostali zaproszeni przedstawiciele MF, celem przedstawienia ich stanowiska w przedmiotowej sprawie.
W sprawach różnych Prezydent Sopotu zgłosił wniosek o rozpatrzenie na następnym posiedzeniu kwestii obowiązywania ustawy dot. metropolii śląskiej. Zapowiedział również, że zaprezentuje projekt ustawy o metropolii trójmiejskiej, przygotowany przez Sopot, Gdańsk i Gdynię.