Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawo o aktach stanu cywilnego wg życzenia samorządów?

Prawo o aktach stanu cywilnego wg życzenia samorządów? fotolia.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy zmieniającej ustawę - Prawo o aktach stanu cywilnego. Nowelizacja ma dwa podstawowe cele:

  • usprawnienie pracy urzędów stanu cywilnego oraz
  • poprawa obsługi obywateli.

Większość proponowanych zmian jest odpowiedzią na wnioski strony samorządowej dot. funkcjonowania aplikacji Źródło, zgłoszone w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. O problemach z aplikacją samorządowcy informowali przedstawicieli rządu na każdym niemalże posiedzeniu Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli oraz Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego. W tym zakresie projekt przewiduje zmiany:

  • przyznanie pracownikom urzędu stanu cywilnego uprawnień do przenoszenia do elektronicznego rejestru stanu cywilnego aktów sporządzonych w papierowych księgach stanu cywilnego,
  • wprowadzenie administracyjnego trybu unieważniania aktów stanu cywilnego oraz wzmianek dodatkowych błędnie sporządzonych,
  • możliwość wydawania odpisów aktów stanu cywilnego z aplikacji wspierających rejestrację stanu cywilnego.
  • modyfikację przepisu dot. obowiązku kierowników urzędu stanu cywilnego przenoszenia do rejestru aktów sporządzonych w okresie od 1 marca do 31 sierpnia 2015 r. lub do których w tym czasie dołączono wzmianki dodatkowe, czy przypiski.

Ponadto, projektodawcy uwzględniając postulaty Konferencji Episkopatu Polski, wprowadził regulacje określające liczbę wydawanych przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczeń stwierdzających brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz liczbę, załączanych do tego zaświadczenia, formularzy zaświadczeń niezbędnych do wypełnienia przez duchownego udzielającego małżeństwa wyznaniowego wywołującego skutki cywilnoprawne. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych wątpliwości odnośnie wymaganej liczby tych dokumentów oraz podmiotów, dla których przeznaczone są poszczególne egzemplarze.

Projekt jest na etapie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Będzie również analizowany i opiniowany m.ni. przez Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Czw., 18 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka