Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w instytucjonalnej pieczy zastępczej dla wychowawców i podopiecznych

Zmiany w instytucjonalnej pieczy zastępczej dla wychowawców i podopiecznych fotolia.pl
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wysłało do KWRiST projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej.
Zmiany w stosunku do obecnie obowiązującego aktu dotyczą wymiaru czasu pracy wychowawców, chodzi o obowiązek dyrektora placówki brania pod uwagę wykonywania czynności właśnie w ramach ustalonych limitów pracy, a nie dodatkowo poza obowiązującym ich czasem pracy.
 
Według projektu do tych obowiązków zalicza się: 
  • prowadzenie przez wychowawców indywidualnej pracy z dzieckiem oraz pracy z grupą dzieci;
  • opracowywanie przez wychowawców planu pomocy dziecku oraz prowadzenie karty pobytu dziecka;
  • udział wychowawców w pracach zespołu do spraw okresowej oceny dziecka;
  • współpraca wychowawców z rodziną dziecka, z osobami biorącymi udział w procesie wychowawczym dziecka, z sądem oraz innymi instytucjami.
 
Przedmiotowa zmiana zdaniem resortu ma zapobiec przypadkom zmuszania wychowawców do wykonywania tych obowiązków poza wymiarem czasu pracy. Praca z dzieckiem indywidualnie oraz w grupie powinna być pracą odpowiednio zorganizowaną, w ramach przeznaczonego na to czasu pracy. 
 
Rozporządzenie oddziałuje również na sferę praw dzieci umieszczonych w instytucjonalnej pieczy zastępczej, zmiany dotyczą standardu usług świadczonych w tych placówkach. Głównym celem placówki powinno być prawo dziecka do powrotu do własnej rodziny lub zapewnienie mu stabilnego środowiska wychowawczego, które przygotuje go do samodzielności. Oznacza to otwartość placówki do kontaktów ze środowiskiem dziecka i jego rodziną. Placówka powinna też umożliwiać rozwój dziecka poprzez umożliwianie mu udziału w indywidualnych lub grupowych zajęciach poza placówką. Dziecko ma też prawo do wypowiadania się w sprawach dla niego ważnych. 
 
Projekt jest odpowiedzią na postulaty Rzecznika Praw Dziecka oraz wystąpienia pokontrolne NIK. Projekt będzie opiniowany przez Zespół Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej a przewidziany termin wejścia w życie to 14 dni od dnia ogłoszenia.
 
Pt., 9 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk