Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Echa z sierpniowego Zespołu Zdrowia KWRiST

Echa z sierpniowego Zespołu Zdrowia KWRiST fotolia.pl
Pierwszym projekt, który był opiniowany dotyczył rozporządzania Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 roku.
Projekt otrzymał pozytywną opinię zespołu, jednak przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej zaakcentował, że w jego odczuciu zwiększenie wynagrodzenia o zaproponowaną kwotę może doprowadzić do zwiększenia szarej strefy, a tym samym zmniejszenia wpływów z podatków. Dodając, że podniesienie minimalnego wynagrodzenia do zakładanego poziomu może odbić się na małych firmach szczególnie w mniejszych miejscowościach, bo pracodawcy może nie być stać na ponoszenie obciążeń. Podkreślił fakt, że podnoszenie wynagrodzenia mogłoby być uzależnione również od regionu, bo Polska jest bardzo zróżnicowana. Komisja mimo wszystko pozytywnie zaopiniowała projekt, jednak mając na uwadze zdanie przedstawiciela ZGWRP.
 
Jako drugi punkt, który również uzyskał pozytywną opinię zespołu był projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym. Przedstawiciel MPIPS rekomendując zmiany uznał, że odnoszą się one jedynie do doprecyzowania katalogu zadań. Związek Powiatów Polskich zgłosił swoją uwagę dotyczącą rozwiązań systemowych w tym zakresie, gdyż osoby niepełnosprawne nie będą miały zagwarantowanej ciągłości świadczenia usługi, jeżeli uregulujemy je w takim kształcie. Przedstawiciel MPIPS powiedział, że prace nad całościowym rozwiązaniem problemu trwają. Obecnie będą rozpoczynać się analizy systemowe, co należy zmienić w przepisach i jakie są prawne przeszkody. Później nastąpi etap weryfikacji i sprawdzania możliwości nowych rozwiązań, lecz w perspektywie czasu na pewno nastąpią rozwiązania systemowe. 
 
Kolejnym punktem, które były omawiany i uzyskały opinię pozytywną to projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego. Ma ono za zadanie poprawić funkcjonowanie Rad w tym dodać obiegowy tryb opiniowania.
 
Pozytywna opinię otrzymał również projekt, który ma bezpośredni związek z poprawą zdrowia. Chodzi o Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.
 
Uzgodniono również projekt Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Tutaj członkowie zespołu dopytywali przedstawicieli ministerstwa o elementy bezpieczeństwa. Jednak zdaniem resortu, możliwość pokoi dwu osobowych będzie tylko w wypadku większych pokoi i po gruntownej analizie sytuacji znajdujących się tam osób. Większość pokoi jak do tej pory będzie jednoosobowa.
 
Pozostałe projekty to jest: 
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych 
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta 
  • Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych 
  • Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wykazu wyrobów medycznych i wykazu badań diagnostycznych 
  • Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne
  • Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej 
  • Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia  w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach 
Zostały one omówione z odniesieniem się do zgłoszonych do tej pory uwag i zostanie w ich przypadku zastosowany tryb obiegowy, z uwagi na brak ostatecznej wersji tekstu aktu prawnego.
 
W sprawach różnych poruszono temat, który zaproponował współprzewodniczący Andrzej Płonka, starosta bielski, przedstawiciel Związku Powiatów Polskich. Temat dotyczył złagodzenia kryteriów do organizowania nocnej i świątecznej opieki medycznej. Chodzi w szczególności o aparat rentgenowski oraz laboratoriom medyczne w miejscu placówki, co ogranicza mniejsze podmioty. Przedstawiciel Resortu wyjaśnił, że są to tylko dodatkowe kryteria zastosowane przez NFZ. Nie wynikają one z rozporządzenia Ministra Zdrowia w tej sprawie. 
 
Ministerstwo Zdrowia odniosło się również do wymogów obligatoryjnego ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. W Sejmie procedowany jest właśnie projekt o zmianę warunku obligatoryjności na fakultatywność i ministerstwo będzie tą zmianę popierać. 
 
Ważną deklaracją było również wydłużenie o rok terminu dostosowania szpitala do warunków sanitarnych wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia, będzie ono obowiązywało nie od 2016 ale 2017 roku. 
 
Ostatnim punktem porządku obrad były zmiany obowiązujących przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zmiany proponuje wprowadzić Unia Metropolii Polskich. Nad zmianami debatuje również zarząd Związku Miast Polskich i pod koniec tego miesiąca będzie już gotowa pełna koncepcja obu związków samorządowych, które najprawdopodobniej połączą siły we wspólnej sprawie.
Pt., 14 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk