Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pracowity zespół ds. Infrastruktury

Pracowity zespół ds. Infrastruktury fotolia.pl

Na posiedzeniu Zespołu do Spraw Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska, było rozpatrywane wiele projektów, w tym zdecydowana większość pochodzących z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Plan na posiedzenie zakładał 18 punktów i dodatkowo 4 w sprawach różnych. Mimo takiej liczby projektów posiedzenie upłynęło w zdecydowanej większości pod znakiem akceptacji.

Projekty, które nie wywołały debaty ze względu na brak uwag lub akceptację większości z nich, to te dotyczące:

  1. Projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego.
  2. Projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie funkcjonowania bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.
  3. Projektu ustawy Urzędu Zamówień Publicznych o umowach koncesji na roboty budowlane
  4. Projektu rozporządzenia Ministra Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów.
  5. Projektu rozporządzenia  Ministra Środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów.
  6. Projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie tachografów cyfrowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
  7. Projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie sposobu, trybu i terminów przekazania danych do centralnej ewidencji kierowców.

Zespół zaopiniował też pozytywnie wszystkie rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju dotyczące regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 z uwagą zespołu o potrzebie pomocy poradniczej. Ministerstwo jednak zareagowało i zapewniło, że wszelkie szkolenia i pomoc w tym zakresie będą jak najbardziej realizowane.

Zespół nie zaopiniował projektu założeń do ustawy Prawo działalności gospodarczej, ze względu że projekt został już przyjęty przez Radę Ministrów 12 maja. Zastępca Dyrektora Biura ZPP Pan Grzegorz  Kubalski z całą stanowczością zwrócił uwagę przedstawicielom resortu o zaniechaniu ich podstawowych obowiązków w zakresie zwrócenia się o opinię do KWRiST. Ministerstwo wyraziło ubolewanie w zakresie nałożenia się terminów i zaznaczyło, że uwagi będzie można składać w toku prac już nad ustawą, co do całości przepisów.

Najwięcej uwagi strona samorządowa poświeciła na dwa projekty. Pierwszy dotyczył ustawy Prawo zamówień publicznych, gdzie wpłynęło wiele uwag,  w szczególności związanych z nieprecyzyjnym bądź niejasnym brzmieniem przepisów. Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych odniósł się w wielkim skrócie do tego, że przepisy i w jego ocenie są niejasne, ale wynikają one wprost z dyrektywy. UZP odpowie na wszystkie uwagi w formie pisemnej w ciągu kilku dni. Strona samorządowa KWRiST podejmie decyzję w przedmiotowej sprawie po zapoznaniu się z odpowiedzią na uwagi. Dużo zależy od zmiany brzmienia artykułu 17 przedmiotowej ustawy, który wiąże się z sankcjami karnymi.

Drugim projektem, który wzbudził falę dyskusji był projekt ustawy o rewitalizacji. W  tej sprawie również zabrał głos przedstawiciel ZPP. Do ustawy związek nie ma uwag, bo materia ta bezpośrednio nie oddziałuje na samorząd powiatu negatywnie. Jednak są wątpliwości, co do trybu realizacji samej rewitalizacji, który wydaje się odbiegać od potrzeb i realiów. W związku z tym,  ustawa będzie realizowana tylko wtedy,  jeśli będzie to obligatoryjne np. przy wykorzystaniu funduszy UE lub,  jeżeli będzie to ułatwienie w przeniesieniu mieszkańców z terenów rewitalizowanych. W niektórych elementach widać pewną niekonstytucyjność proponowanych rozwiązań, jeśli chodzi o sposób zapisu,  bo sama idea jest jak najbardziej słuszna. Pomimo tych wątpliwości ZPP i inne korporacje samorządowe zgodziły się na akceptację projektu w takiej wersji jak jest. Jednak ministerstwo zobowiązało się do poprawienia niektórych zapisów ustawy, zgodnie z sugestiami Zastępcy Dyrektora Biura ZPP Pana Grzegorza Kubalskiego.

Mniej kontrowersji wzbudził projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu przestrzennym i zagospodarowaniu przestrzennym. Trafi on jednak na posiedzenie strony samorządowej z opinią kierunkowo pozytywną.

Strona samorządowa zajmie się również projektem rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki zmieniającego rozporządzenie w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Tutaj odpowiedź na uwagi zostanie przedstawiona w formie pisemnej. Ten sam tryb będzie dotyczył projektu rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Przyjęto również do wiadomości apel dotyczący bezpieczeństwa wody,  zaś na zespół ustrojowy przekazano stanowisko Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych podjętego  na posiedzeniu 31 marca br.

Czw., 21 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk