Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe wzory w postępowaniu adopcyjnym

Nowe wzory w postępowaniu adopcyjnym fotolia.pl

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wzoru kwestionariusza wywiadu adopcyjnego oraz wzoru karty dziecka, w tym metryki prowadzenia sprawy. Nowe przepisy mają zastąpić obecnie obowiązujące rozporządzenie z 2011 r.Projekt został skierowany do uzgodnień z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. 

Art. 164a ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej szczegółowo określa, jakie elementy powinna zawierać karta dziecka. Zgodnie z tym artykułem karta dziecka zawiera następujące informacje:

  1. imię i nazwisko dziecka;
  2. adres miejsca zamieszkania dziecka;
  3. datę i miejsce urodzenia dziecka;
  4. dane dotyczące sytuacji prawnej oraz aktualnego miejsca pobytu dziecka;
  5. szczegółowy opis przebiegu pobytu dziecka w pieczy zastępczej, zawierający również daty umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej;
  6. dane o stanie zdrowia i rozwoju psychofizycznym dziecka;
  7. stosunek dziecka do przysposobienia;
  8. imiona i nazwiska rodziców dziecka;
  9. daty urodzenia rodziców dziecka;
  10. numery PESEL rodziców dziecka;
  11. dane dotyczące stanu zdrowia rodziców dziecka oraz inne dotyczące ich informacje mające wpływ na zdrowie dziecka;
  12. informacje na temat utrzymywania przez rodzinę biologiczną kontaktów z dzieckiem;
  13. dane dotyczące sytuacji prawnej oraz aktualnego miejsca pobytu rodzeństwa dziecka, a także informację, czy rodzeństwo zostało zgłoszone do przysposobienia.

Nowy wzór karty dziecka został uzupełniony o dane dotyczące rodziców biologicznych dziecka, dla którego prowadzone są działania zmierzające do jego przysposobienia. W celu realizacji zasady łączenia rodzeństw, wynikającej z art. 165 ustawy, karta dziecka ma zawierać numer PESEL rodziców biologicznych dziecka, co ma ułatwić identyfikację dzieci mających tę samą matkę lub ojca. Ośrodki adopcyjne nie zawsze były w stanie dokonać takiej identyfikacji. Ośrodek adopcyjny, nie dysponując wiedzą o rodzeństwie, które zostało wcześniej przysposobione przez daną rodzinę, nie był w stanie realizować zasady wynikającej z art. 165.

Ponadto uszczegółowiono i uporządkowano dane zawarte w karcie dziecka tak, aby ujednolicić sposób zawierania informacji w tym dokumencie przez różne ośrodki adopcyjne, co ma pozwolić uniknąć konieczności wysyłania zapytań o dane zbyt ogólne lub niejednoznaczne.

W metryce prowadzenia sprawy potwierdzane będą terminy dokonywania poszczególnych czynności w trakcie procesu kwalifikowania dziecka do przysposobienia oraz poszukiwania kandydatów do przysposobienia dziecka. W ocenie projektodawcy przyczyni się to do większej przejrzystości stosowanej procedury postępowania przedsądowego przez instytucje zaangażowane w proces przysposobienia, a także umożliwi bieżącą weryfikację prawidłowości prowadzonego postępowania, jeśli chodzi o terminowość podejmowanych działań.
 

Sob., 9 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel