Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Idą zmiany w zamówieniach publicznych

Idą zmiany w zamówieniach publicznych fotolia.pl

Do zaopiniowania przez stronę samorządową trafił projekt ustawy Prawo zamówień publicznych. Konieczność zmian wynika przede wszystkim z wprowadzenia trzech nowych dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady. Wprowadzane zmiany mają za cel uelastycznienie i przyspieszenie procesu udzielania zmówienia, a także ułatwienia korzystania m.in. z procedury dialogu konkurencyjnego. Jednocześnie wprowadzają możliwość zmiany kolejności poszczególnych etapów w procedurze zamówienia, przewidując obowiązkową komunikację elektroniczną między wykonawcą i zamawiającym. Za ułatwieniami idą też nowe obowiązki w zakresie dotyczącym weryfikacji wykonawców.

Regulacje szczegółowe w odniesieniu do uproszczenia procedur wprowadzają fakultatywność wadium i terminu związania z ofertą, otwarcie katalogu przesłanek unieważnienia postępowania oraz lepsze wykorzystanie negocjacji jako formy wzajemnego kontaktu podmiotów.
Utworzona zostanie elektroniczna platforma e-Zamówień, która ma zagwarantować dostępność i większą przejrzystość zamówień publicznych. Usprawnieniu ulegnie też tematyka obowiązków związanych ze sprawozdawczością roczną, przy wykorzystaniu wspomnianej platformy. Nie trzeba będzie dokonywać kolejnych czynności związanych z publikacją ogłoszenia w ramach Urzędu Publikacji UE, bo system zrealizuje to samoczynnie po dodaniu ogłoszenia w ramach platformy e-Zamówień.

Większy nacisk postawiony będzie na promocję pozaekonomicznych celów zamówień publicznych poprzez uwzględnienie efektywności kosztowej uwzględniającej inne aspekty niż cena lub koszt. Umożliwienie zastosowania kryteriów jakościowych, takich jak: dostępność, ciągłość i trwałość oferowanych usług ma na celu ograniczenie kryterium najniższej ceny. Zmniejszeniu ulegnie też wskaźnik warunku zatrudnienia osób niepełnosprawnych z obecnych 50 do 30 procent. Ma to poprawić promowanie tego właśnie aspektu,  jako jednego z kryterium przy zamówieniach publicznych.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się wprowadzenie progu zamówień wyrażonego w złotych,  zamiast jak do tej pory w euro, co spowoduje zwolnienie  zamawiających od przeliczania kwot, aby sprawdzić,  czy zachodzi obowiązek stosowania przepisów ustawy czy też nie. Projekt ustawy przewiduje również odejście od dotychczas obowiązującej na gruncie ustawy zasady jawności.  Zamawiający będzie zobowiązany do udzielenia informacji związanych z postępowaniem tylko w przypadkach ściśle określonych ustawą. Po zawarciu umowy informacje będą dostępne każdemu na zasadach określonych w przepisach o dostępie do informacji publicznej.

Zmiany dotyczą również kontroli zamówień prowadzonej przez Prezesa UZP, który opracowywał będzie projekty aktów normatywnych, monitorował stosowanie przepisów ustawy oraz prowadził działania edukacyjne.
W postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą rozszerzeniu ulegnie dopuszczalność wniesienia przez wykonawców odwołań w postępowaniach poniżej progów unijnych na czynności zamawiającego w zakresie opisu przedmiotu zamówienia, wyboru oferty najkorzystniejszej oraz unieważnienia postępowania.

Wszystko wskazuje, że projekt trafi do zaopiniowania już na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska KWRiST.

Pt., 8 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk