Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Informacja z posiedzenia Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego

W dniu 13 października 2014 r. w siedzibie UMP w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Przedmiotem prac Zespołu były następujące zagadnienia:

  1. Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (przygotowywany przez Ministerstwo Zdrowia).
  2. Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania lub zmiany numeru PESEL.
  3. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (przygotowywany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji).

Ciężar obrad głównie skupił się na pierwszym z projektów ustaw.

Przedstawiciel ZW RP poprosił o odniesienie się MZ do uwag, zgłoszonych przez woj. śląskie.  Przedstawiciel resortu przekazał ustnie wyjaśnienia, a także zobowiązał się do przesłania pisemnej odpowiedzi.

Przedstawiciel ZPP zwrócił uwagę na to, iż udostępnienie dla personelu medycznego i administracji medycznej darmowego podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem na wielofunkcyjnej karcie, stwarza wobec reszty obywateli nierówność w dostępnie do takiego podpisu. Przedstawiciel MZ wyjaśnił, iż z uwagi na wprowadzany ustawą obowiązek podpisywania dokumentów elektronicznych przez służby medyczne zaistniała konieczność wyposażenia osób, które będą miały taki obowiązek, w „kwalifikowany” podpis cyfrowy. Ponadto zwrócił uwagę, iż koszty zakupu niezbędnej ilości certyfikatów na rynku przekroczyłyby 100 mln zł, natomiast proponowane rozwiązanie będzie ok. 7-8 razy tańsze.

Współprzewodniczący Zespołu ze Strony Samorządowej zapytał o sposób wdrażania projektu P1 (w tym także o środki, do tego celu potrzebne), o realność terminów osiągnięcia zakładanych celów, o opinię GIODO w sprawie bezpieczeństwa danych wrażliwych w systemie i o to, czy nie ma zagrożenia, związanego z brakiem dostępności wszystkich podmiotów, świadczących usługi medyczne do sieci WAN o odpowiednio wysokiej przepustowości.

Przedstawiciel MZ wyjaśnił, że wdrażanie rozwiązań projektu będzie się odbywało stopniowo, a środki konieczne dla zrealizowania procesu wdrażania elementów P1 będą mogły być m.in. pozyskiwane na poziomie centralnym, a także lokalnie z dostępnych w kolejnej perspektywie finansowej UE źródeł, w tym m.in. z programu POWER. Kolejne cele projektu będą osiągane także stopniowo w kilkuletnim okresie.  Potwierdził, iż GIODO nie miało znaczących zastrzeżeń do realizowanego projektu. Na pytanie dotyczące dostępności wszystkich podmiotów medycznych do sieci WAN o odpowiednich parametrach odpowiedział, że obecnie realizowane są liczne projekty rozbudowy sieci, a także, iż zmieniona została definicja sieci szerokopasmowej (przepustowość 30 Mbit/s). Sygnalizował, że operatorzy telekomunikacyjni także informują, że nie będzie problemów, więc to powinno wystarczyć. Koszty dostępu do sieci WAN poniosą poszczególne podmioty. Oczywiście mogą się zdarzyć sytuacje problemowe, ale MZ nie przewiduje tu poważniejszego zagrożenia.

Na tym dyskusję nad tym projektem zakończono.

Projekt tej ustawy jest w trakcie procesu uzgodnień, w związku z czym Zespół zaopiniował ją wstępnie pozytywnie. Niemniej jednak ostateczna opinia w tej sprawie zostanie przyjęta przez Stronę Samorządową na posiedzeniu 28 października br. Do tego czasu MZ prześle ostateczną wersję projektu po uzgodnieniach. W przypadku, gdy MZ nie zdąży zamknąć wersji ostatecznej w ww. terminie, wystąpi do Komisji Wspólnej na posiedzeniu 29 października br. o upoważnienie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego do wydania opinii wiążącej (o ile opinia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej w tej sprawie będzie pozytywna).

Kolejne projekty, wymienione w pkt. 2 i 3, zostały przyjęte pozytywnie bez uwag.

W sprawach różnych przedstawiciel ZGW RP przekazał do wykorzystania listę uwag, zgłaszanych przez informatyków gmin wiejskich, związanych z wdrażaniem w gminach poszczególnych elementów systemu rejestrów centralnych. Lista uwag zostanie przekazana do MSW na spotkaniu, poświęconym tej tematyce, w dniu 16 października br. Przedstawiciel ZGW RP zwrócił też uwagę na konieczność dołożenia szczególnej staranności przy wykorzystywaniu w wyborach powszechnych rozwiązań teleinformatycznych (niedopracowane, źle funkcjonujące rozwiązania powodują wiele kłopotów oraz znacząco zwiększają czas pracy członków komisji wyborczych).

Na tym posiedzenie zakończono.

Pt., 17 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka