Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Instrumentarium PROW

Nierolnicze programy operacyjne doczekały się już uchwalenia ustawy regulującej zarówno strukturę instytucjonalną, jak i mechanizmy ich realizacji. Analogicznej ustawy wymaga program współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – czyli Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Jej projekt trafił właśnie do Komisji Wspólnej.

Ustawa – w zakresie nieuregulowanym przepisami wspólnotowymi - określa:

1)      podmioty uczestniczące we wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich w ramach PROW 2014-2020 oraz ich zadań. Instytucją zarządzającą PROW 2014-2020, w tym również w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, instytucją zarządzającą będzie minister właściwy do spraw rozwoju wsi. Funkcje instytucji pośredniczących będą pełniły – w odpowiednim zakresie – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz samorządów województwa. Ta pierwsza będzie również agencją płatniczą. Wśród podmiotów zaangażowanych we wdrażanie działań i poddziałań PROW znalazły się również Lokalne Grupy Działania – z tym zastrzeżeniem, że ich funkcjonowanie będzie przedmiotem odrębnej regulacji prawnej;

2)      warunki i tryb przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej w ramach działań i poddziałań objętych programem oraz na pomoc techniczną;

3)      zakres doradzania podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy oraz beneficjentom PROW 2014-2020;

4)      podmioty i zasady funkcjonowania krajowej sieci obszarów wiejskich (KSOW). Przypomnieć należy, że zgodnie z przepisami unijnymi do zasadniczych celów funkcjonowania KSOW zalicza się: zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu rozwoju obszarów wiejskich, podniesienie jakości realizacji programu rozwoju obszarów wiejskich, informowanie społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów o polityce rozwoju obszarów wiejskich i wsparciu finansowym, a także promowanie innowacji w produkcji żywności na obszarach wiejskich i w leśnictwie.

Projekt ustawy o wspieranie rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa Komisji Wspólnej.

Pt., 12 Wrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski