Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W obronie technika farmaceuty

Najgorętszą dyskusję na posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu w dniu 20 maja wzbudził projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego – za sprawą idei wykreślenia z listy zawodów: technika farmaceuty, asystentki stomatologa i opiekunki dziecięcej.

Przysłuchując się dyskusji, która rozgorzała w oparciu o ten punkt trudno jest oprzeć się wrażeniu, że mamy tu do czynienia z próbą pozbycia się konkurencji przez farmaceutów. MEN wskazywało bowiem, że propozycja zawarta w rozporządzeniu jest konsekwencją wniosku ze strony Ministerstwa Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia wniosek o skreślenie zawodu technika farmaceuty motywowało z kolei swój wniosek sygnałami płynącymi od wydziałów farmaceutycznych (kształcących farmaceutów), Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego zastrzeżeniami dotyczącymi prawidłowości wykonywania zadań zawodowych przez techników farmaceutycznych i względnie niskim odsetkiem techników przystępujących do zewnętrznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje. Samorządy województw w odpowiedzi podnosiły, że przy obecnym modelu nauczania technicy farmaceutyczni mają znacznie lepsze przygotowanie praktyczne niż farmaceuci (kształceni na uczelniach medycznych), a statystyki przystępowania do egzaminu zostały wybrane z pominięciem okresu, kiedy odsetek był odpowiednio wyższy. Ostatecznie projekt został zaopiniowany pozytywnie w części dotyczącej rozszerzenia listy zawodów, zaś negatywnie w części dotyczącej wykreślenia wymienionych na wstępie trzech zawodów.

Zespół przeanalizował również kwestię ewentualnego przystąpienia przedstawicieli Polski do Europejskiej Federacji Pracodawców Oświaty (The European Federation o Education Employers).

Bez uwag zaopiniowano dwa projekty rozporządzeń Ministra Sportu i Turystyki: w sprawie egzaminów z języka obcego dla przewodników turystycznych i pilotów wycieczek oraz w sprawie nabywania uprawnień przewodnika górskiego. Zespół przyjął również do wiadomości projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Rządowego programu na lata 2014-1016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.

Pt., 23 Mj. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski