Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (32). Słowenia

Tablice rejestracyjne świata (32). Słowenia fotolia.pl

W przypadku większości państw posługujących się symbolami heraldycznymi na tablicach rejestracyjnych pojazdów, przynoszą one informację mniej dokładną niż numer rejestracyjny. Przykładowo – w Niemczech herb oznacza kraj związkowy, numer rejestracyjny zawiera zaś informację o powiecie rejestracji. Wyjątkiem od tej zasady jest Słowenia, w której numer rejestracyjny zawiera informację o regionie rejestracji, podczas gdy herb na tablicy rejestracyjnej oznacza miasto rejestracji.

Numery rejestracyjne pojazdów na Słowenii rozpoczynają się dwucyfrowym kodem regionu rejestracji, np. LJ oznacza region Ljubljany, MS – Murskiej Soboty, zaś SG – Slovenj Gradec. Następnie występuje numer porządkowy składający się z dwóch liter (wobec wyczerpania wcześniejszej kombinacji litery i cyfry) i trzech cyfr rozdzielonych łącznikiem.

Numery rejestracyjne przyczep mają odwrotną kolejność – zaczynają się od czteroznakowego numeru porządkowego po którym występuje kod regionu rejestracji.

Standardowa tablica rejestracyjna a białe tło z czarnymi znakami. Między kodem regionu a numerem porządkowym znajduje się herb miejscowości rejestracji. Oznacza to, że np. z kodem LJ może wystąpić 14 różnych herbów, z kodem CE (Celje) – 8 herbów, w pozostałych przypadkach – kilka. Jedynie w przypadku kodu PO (Postojna) możliwy jest jeden herb. Słowenia jako członek Unii Europejskiej ma na tablicy rejestracyjnej unijny euroband z międzynarodowym wyróżnikiem państwa – SLO. Cała tablica rejestracyjna otoczona jest zieloną obwódką; w przypadku przyczep obwódka jest czarna.

Rejestracja tymczasowa różni się od zwykłej czarną obwódką i zapisanymi z prawej strony tablicy rejestracyjnej w pionie dwiema ostatnimi cyframi roku, w którym traci ważność rejestracja. Z kolei tablica eksportowa ma żółte tło, nie zawiera herbu miasta rejestracji, a z prawej strony znajdują się w małych czarnych prostokątach, jeden nad drugą, miesiąc oraz dwie ostatnie cyfry roku ważności tablicy.

Wśród pojazdów ze specjalnymi regulacjami odnośnie numerów i tablic rejestracyjnych wymienić należy:

  • pojazdy korpusu dyplomatycznego. Numery rejestracyjne takich pojazdów zaczynają się od zielonych liter „CD”, po których następują dwie lub trzy cyfry oznaczające przynależność pojazdu (dwie cyfry – państwo, trzy cyfry – organizacja międzynarodowa), łącznik i dwie cyfry. Tablica ma białe tło, euroband i czarną obwódkę;
  • pojazdy policyjne. Ich numery rejestracyjne zaczynają się od litery „P” po której występuje grupa dwóch cyfr oznaczająca miejsce rejestracji, następnie myślnik oraz trzy cyfry. Tablica rejestracyjna ma białe tło i niebieskie znaki. Za literą „P” umieszczany jest emblemat policji;
  • pojazdy rolnicze mają tablice o zielonym tle i białych znaków. Biała jest również obwódka tablicy;
  • motorowery mają tablice rejestracyjne o żółtym tle i czarnych znakach. W kolorze czarnym jest również obwódka.
Czw., 8 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski