Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozpoczęcie roku szkolnego a ograniczenia w przemieszczaniu się publicznym transportem zbiorowym

Rozpoczęcie roku szkolnego a ograniczenia w przemieszczaniu się publicznym transportem zbiorowym fotolia.pl

Na początku września br. Związek Powiatów Polskich zwrócił się do Ministra Zdrowia z wnioskiem o o nowelizację §23 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia br. w sprawie ustanowienie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020.1356 z późn. zm.).

Powołany przepis reguluje zasady przemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego. W naszej ocenie powinny one zostać całkowicie zniesione lub złagodzone.

W ocenie ZPP powyżej przedstawiony postulat znajduje uzasadnienie w sytuacji jaka nastąpiła od 1 września br. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego oraz powrotem uczniów do tradycyjnej formy nauczania w szkołach znacznie zwiększyła się liczba osób korzystających z publicznego transportu zbiorowego. Mowa o uczniach szkół ponadpodstawowych dojeżdżających do jednostek oświatowych komunikacją publiczną.

Dla przykładu, w przypadku jednego z samorządów powiatowych liczba uczniów dojeżdżających wynosi ok. 4 tyś. Taki wzrost pasażerów oraz przewidziane w §23 ust. 1 pkt 2 powołanego rozporządzenia zasady, mogą postawić przed operatorami publicznego transportu zbiorowego konieczność zwiększenia taboru samochodowego, w niektórych przypadkach nawet dwukrotnie. Biorąc jednak pod uwagę brak takiego taboru ale także sytuację finansową samorządów powiatowych (spadek udziału w PIT o ponad 7% w I półroczu 2020 r.), która uniemożliwia zakup nowych autobusów, ZPP wskazało, że przedstawiony wniosek jest w pełni uzasadniony. Dodatkowo zwrócono uwagę, że uczniowie korzystający z publicznego transportu zbiorowego na terenie szkoły będą mieli ze sobą kontakt (np. korytarz, stołówka, toalety) więc sztucznym jest stosowanie ograniczeń dla tych samych uczniów w środkach transportu publicznego.

2 października br. wpłynęła do Biura Związku Powiatów Polskich odpowiedź w tej sprawie. Jak wskazał Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w MZ, w chwili obecnej nie ma możliwości określenia terminu zniesienia lub złagodzenia obecnie obowiązujących przepisów dotyczących przemieszczania się środkami publicznego transportu. Wynika to w głównej mierze z dynamik zmian sytuacji związanej z wirusem SARSCoV-2.

Natomiast odnosząc się do argumentów przedstawionych przez ZPP Minister wskazał, że nie w każdym przypadku wszyscy uczniowie mają ze sobą kontakt na terenie szkoły. W dużej mierze jest to zależne od obowiązującego regulaminu oraz warunków jakimi dysponują poszczególne placówki. Ponadto Minister zaznaczył, że ze środków publicznego transportu zbiorowego korzystają również inne osoby, nieprzebywające na terenie szkoły. Są to także argumenty, które zdaniem MZ przemawiają za utrzymaniem obowiązujących obostrzeń dotyczących przemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego. 

Czw., 8 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka