Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Decyzja ws. ustalenia wysokości kosztów a stwierdzenie nieważności uchwały z art. 130a Prawa o ruchu drogowym

Decyzja ws. ustalenia wysokości kosztów a stwierdzenie nieważności uchwały z art. 130a Prawa o ruchu drogowym fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wypowiedział się na temat relacji pomiędzy decyzją o ustaleniu wysokości kosztów związanych z usuwaniem, przechowaniem, oszacowaniem, zniszczeniem pojazdu a stwierdzeniem nieważności uchwały wydanej na podstawie art. 130a ust. 6 ustawy – Prawo o ruchu drogowym. 

Sąd podkreślił, że stwierdzenie nieważności uchwały wywołuje skutek ex tunc, co oznacza, że uchwała nie jest zdolna do wywołania skutków prawnych od daty jej wejścia w życie. Jak zaznaczył WSA, powyższe oznacza, że decyzje wydane w przedmiotowej sprawie sprawie przez organy obu instancji były decyzjami wydanymi bez podstawy prawnej w zakresie, jaki był regulowany wyeliminowaną z obrotu prawnego w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu oraz wysokości kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu. Wydanie decyzji bez podstawy prawnej skutkuje stwierdzeniem jej nieważności w oparciu o przesłankę z art. 156 § 1 pkt 2 ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego – orzekł WSA.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 30 września 2020 r., III SA/Kr 18/19

Źródło: CBOSA

Sob., 10 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel