Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Organowi wystarczy prawdopodobieństwo, czyli WSA o skierowaniu kierowcy na badania

Organowi wystarczy prawdopodobieństwo, czyli WSA o skierowaniu kierowcy na badania fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przypomniał podstawowe reguły determinujące kierowanie osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami na badania lekarskie.

Po pierwsze Sąd przypomniał – za utrwalonym orzecznictwem sądowoadministracyjnym – o tym, że dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym niezbędne jest czuwanie nad tym, aby osoby mające uprawnienia do kierowania pojazdami miały wymaganą w tym zakresie sprawność i to nie tylko w chwili ubiegania się o uprawnienia, ale również w okresie późniejszego z nich korzystania. W interesie społecznym pozostaje, by wszyscy kierowcy posiadali predyspozycje zdrowotne do prowadzenia pojazdów silnikowych, w sposób który nie będzie zagrażał nie tylko ich zdrowiu i życiu, lecz również zdrowiu i życiu wszystkich innych użytkowników dróg – podkreślił WSA.

Po drugie Sąd zaznaczył, że wydanie decyzji kierującej na badanie lekarskie nie musi łączyć się z pewnością, co do istnienia przeciwwskazań zdrowotnych kierowcy do prowadzenia pojazdami. W ocenie WSA organ nie musi udowodnić, że takowe istnieją, a wystarczającym jest jedynie prawdopodobieństwo istnienia tych okoliczności – ostateczne rozstrzygnięcie tej kwestii pozostawione zostało uprawnionym lekarzom.

Ponadto WSA zwrócił uwagę na to, że organ podejmując decyzję o skierowaniu konkretnej osoby fizycznej na badanie lekarskie celem ustalenia, czy istnieją przeciwwskazania do kierowania pojazdem musi każdorazowo wyważyć dwa sprzeczne interesy – interes prywatny osoby kierowanej na badanie i interes publiczny, którym jest bezpieczeństwo osób poruszających się po drogach oraz ocenić, który z nich w danej sprawie wymaga większej ochrony.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 sierpnia 2020 r., II SA/Gl 1443/19

Źródło: CBOSA

Pt., 28 Sp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel