Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

A2 na wschód od Warszawy – pierwsze 15 kilometrów oddane do ruchu

A2 na wschód od Warszawy – pierwsze 15 kilometrów oddane do ruchu fotolia.pl

Jak informuje resort infrastruktury, 14 sierpnia 2020 r. została oddana do ruchu autostrada A2 pomiędzy Warszawą – węzłem Lubelska a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Pozwoliło to wyprowadzić ruch tranzytowy ze starej DK2 pomiędzy węzłem Halinów a Mińskiem Mazowieckim i skrócić czas przejazdu.

O samej inwestycji

W ramach inwestycji powstała dwujezdniowa autostrada z dwoma pasami ruchu oraz rezerwą pod trzeci pas. Wybudowane zostały drogi do obsługi ruchu lokalnego. W części przebudowane zostały istniejące drogi gminne i powiatowe. Zakres robót obejmował również przebudowę infrastruktury kolidującej z autostradą i budowę nowej. Autostrada wyposażona została w niezbędne urządzenia ochrony środowiska, takie jak ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i płazów oraz zbiorniki retencyjne. Na odcinku pomiędzy węzłem Halinów a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego, po obu stronach trasy, budowane są Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) oraz Obwód Utrzymania Autostrady (OUA), z terminem zakończenia prac w październiku 2020 roku.

Wartość inwestycji to prawie 755 mln zł, w tym koszt robót budowlanych ok. 538 mln zł. Część z tej kwoty, ok. 329,6 mln zł, stanowiło dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dalsze losy A2 do wschodniej granicy państwa

5 marca 2020 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę autostrady A2 o długości 12 km pomiędzy węzłami Kałuszyn (Ryczołek) i Groszki. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 roku. 7 kwietnia 2020 r. zawarty został kontrakt na zaprojektowanie i budowę kolejnego odcinka A2, o długości ok. 12,5 km, od węzła Gręzów do węzła Siedlce Zachód. Natomiast dla 13-kilometrowego odcinka pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów trwa postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót.

Ponadto trwają przygotowania do realizacji kolejnych etapów autostrady A2 od Siedlec do granicy z Białorusią. Dobiegają końca prace nad koncepcją programową dla odcinków od Siedlec przez Białą Podlaską do granicy państwa, o łącznej długości 95,5 km. Budowa tych odcinków planowana jest na lata 2022-2025.

Źródło: www.gov.pl/infrastruktura

Śr., 19 Sp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel