Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe fotoradary staną na polskich drogach

Nowe fotoradary staną na polskich drogach fotolia.pl

26 nowych fotoradarów zostanie ustawionych w najbardziej niebezpiecznych miejscach w kraju. Działanie to odbędzie się w ramach realizowanego projektu rozbudowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Przetarg na zakup i instalację nowych fotoradarów ogłosił Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Do wytypowania miejsc, w których staną radary pomogła analiza stanu bezpieczeństwa  ruchu drogowego, obejmująca wszystkie drogi publiczne w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem liczby osób rannych oraz zabitych. Pomocny był także Instytut Transportu Samochodowego. Dzięki badaniu powstał wykaz miejsc szczególnie niebezpiecznych. Zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania, nowe fotoradary zostaną umieszczone w kilkudziesięciu miejscach w Polsce, w których dochodzi do niebezpiecznych wypadków drogowych. Przy wyborze lokalizacji weryfikowano obecność potencjalnych źródeł zagrożeń i czynników zwiększających prawdopodobieństwo wypadku. Przy lokalizacji fotoradarów brano też pod uwagę bliskie usytuowanie takich obiektów jak przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe, czy miejsca użyteczności publicznej.

W dalszych planach na kolejny etap rozbudowy Systemu Nadzoru nad Ruchem Drogowym będzie wybór lokalizacji oraz przetarg na odcinkowe pomiary prędkości i rejestratory wjazdu na czerwonym świetle. Wypadki spowodowane nie zatrzymaniem się na czerwonym świetle należą bowiem do jednych z najbardziej tragicznych w skutkach. Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości służą do monitorowania średniej prędkości pojazdów na niebezpiecznych odcinkach dróg. Kluczową zaletą jest ich potencjalny zasięg, możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, co istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Źródło: MI

Czw., 23 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska