Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa wieża kontroli ruchu lotniczego otwarta na lotnisku w Pyrzowicach

Nowa wieża kontroli ruchu lotniczego otwarta na lotnisku w Pyrzowicach fotolia.pl

20 października br., czyli w Międzynarodowym Dniu Kontrolera Ruchu Lotniczego, odbyło się uroczyste otwarcie nowej wieży kontroli ruchu. Nowa wieża to obecnie najwyższy i najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju a także jeden z najnowszych w Europie.

W uroczystościach udział wzięli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, minister Adamczyk powiedział, że: uroczystość związana z uruchomieniem nowej wieży kontroli lotów na lotnisku w Katowicach – Pyrzowicach, jest dowodem na to, że realizowane inwestycje przyczyniają się do ustawicznego podnoszenia jakości transportu w naszym kraju. Jest to także oznaka doskonałej współpracy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, nadzorowanej przez Ministerstwo Infrastruktury z zarządzającym portem lotniczym Katowice – Pyrzowice. Jednocześnie pogratulował wszystkim, którzy każdego dnia przyczyniają się do zapewnienia bezpiecznego podróżowania żeglugą powietrzną. Z kolei Mikołaj Wild w swoim przemówieniu  podkreślił angażowanie PAŻP w projekty międzynarodowe, takie jak europejski program modernizacji żeglugi powietrznej SESAR oraz konsekwentne inwestowanie w rozwój nowoczesnych technologii.

Nowa wieża kontroli lotów na lotnisku w Pyrzowicach to duży krok w stronę poprawy bezpieczeństwa ruchu lotniczego oraz poprawy jego płynności w tym gęsto zaludnionym obszarze Polski. Wieża liczy 46 metrów, sala kontrolerów znajduje się na 41 metrze, stając się jednocześnie najwyższą salą operacyjną w kraju. Kubatura obiektu wynosi 7350 m3, a jego powierzchnia 1 832 m2. W wieży znajdują się pomieszczenia ze stanowiskami kontroli lotniska, kontroli zbliżania, techniczne i biurowe oraz zaplecze socjalne. Budowa wieży rozpoczęła się  w marcu 2017 r., a jej koszt to ponad 25 mln zł.

Uroczystość otwarcia wieży kontroli lotów odbyła się w nieprzypadkowym dniu – 20 października przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego. Zapoczątkowało go powstanie Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers). Na całym świecie jest 50 tysięcy, w Polsce ok. 580 kontrolerów służb kontroli ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. Polscy kontrolerzy rocznie obsługują ponad 870 000 operacji lotniczych. Kontrolę ruchu lotniczego w Polsce zapewnia Polska Agencja Żeglugi Powietrznej – jedyna w kraju instytucja szkoląca i zatrudniająca cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego.

Czw., 24 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn