Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe - zielone tablice rejestracyjne

Nowe - zielone tablice rejestracyjne fotolia.pl

Profesjonalne tablice rejestracyjne, czyli tablice z zielonymi znakami, już od 11 lipca br. Nowelizacja jest ukłonem w stronę dealerów motoryzacyjnych, instytutów badawczych i producentów samochodów, którzy posiadają kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt aut. Do tej pory każdy z pojazdów musieli zarejestrować oddzielnie. Tym samym do każdego z samochodów musieli wyrobić dowód rejestracyjny i tablice. Przepisy mają ułatwić organizację jazd testowych, etapowe konstruowanie pojazdów, a nawet prowadzenie badań nad nowymi rozwiązaniami.

Już od 11 lipca 2019 r. wystarczy, że w swoim starostwie uprawione podmioty złożą wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Na tej podstawie otrzymają jeden dowód rejestracyjny i jedne tablice (chyba, że chcą więcej). W praktyce oznacza to, że na tych samych numerach będą mogli testować wiele pojazdów. Takie rozwiązanie jest już z powodzeniem stosowane np. w Niemczech, czy w Belgii.

Znaki wytłoczone na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej składają się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i numeru, który rozdzielony został literą „P Jednak najbardziej zauważalną różnicą będzie kolor cyfr i liter. Te nie będą czarne, a właśnie zielone.

Jak to będzie działało w praktyce? Producent, dystrybutor albo jednostka badawcza w swoim urzędzie złoży wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Poda w nim m.in. liczbę potrzebnych kompletów tablic rejestracyjnych, które zamierza wykorzystać oraz liczbę blankietów profesjonalnego dowodu rejestracyjnego dla każdego kompletu tablic. Na tej podstawie urząd wyda decyzję o profesjonalnej rejestracji, a wraz z nią zalegalizowane tablice rejestracyjne i blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych.

Później wystarczy zadbać o ubezpieczenie pojazdu, przyczepić tablice rejestracyjne, wypełnić blankiet dowodu rejestracyjnego, zarejestrować w wykazie planowaną godzinę przeprowadzenia jazdy testowej i wyruszyć na ulice.

Decyzja o profesjonalnej tablicy będzie ważna przez rok. Profesjonalny dowód rejestracyjny jest ważny przez 30 dni lub – w przypadku jednostek badawczych - 6 miesięcy. Podczas kontroli profesjonalny dowód rejestracyjny należy okazać organowi kontroli ruchu drogowego. Należy na bieżąco prowadzić wykaz jazd testowych. 

Ile będą kosztowały profesjonalne tablice rejestracyjne?

  • Za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów – 100 zł.
  • Za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł.
  • Za wydanie tablic rejestracyjnych: kompletu profesjonalnych tablic samochodowych – 80 zł, profesjonalnej tablicy motocyklowej – 40 zł, profesjonalnej tablicy motorowerowej – 30 zł.
  • Za wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne – 12,50 zł.

Źródło: MC

Czw., 11 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek