Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Drogi gminne i powiatowe - 15 kwietnia upływa termin składania wniosków o dotacje!

Drogi gminne i powiatowe - 15 kwietnia upływa termin składania wniosków o dotacje! fotolia.pl

W 2018 roku Rząd przeznaczy 1,3 mld złotych na budowę i remonty dróg gminnych oraz powiatowych i jest to o 500 mln zł więcej niż dotychczas planowano.

Do 15 kwietnia br. samorządy mogą składać wnioski o dotacje z nowego Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Podpisanie umów na dofinansowanie projektów nastąpi po 31 maja.

Głównym celem nowego programu rządowego jest wsparcie rozwoju mniejszych miast i terenów wiejskich oraz wyeliminowanie różnic w zakresie infrastruktury drogowej oraz wyrównanie szans i podniesienie konkurencyjności i atrakcyjności inwestycyjnej. Program wpisuje się w założenia rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Program realizowany będzie przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, natomiast Wojewodowie zbierać będą od lokalnych samorządów propozycje zadań do realizacji.

W ramach programu budowane będą m.in. skrzyżowania, mosty, wiadukty, kładki czy sygnalizacje świetlne, a inwestycje w drogi lokalne będą służyć m.in. poprawie dostępności do centrów gospodarczych lub społeczno-kulturalnych dla przedsiębiorców i lokalnej społeczności.

Dotacje do 30 mln zł w ramach programu otrzymają województwa takie jak: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, podlaskie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. Natomiast na dotacje do 40 mln zł mogą liczyć województwa: kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie oraz śląskie. Z kolei województwa wielkopolskie i mazowieckie otrzymają dotacje powyżej 40 mln zł.

Podział kwoty na województwa w ramach programu jest analogiczny jak w przypadku Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Warunkiem przyznania dotacji jest brak finansowania z innych źródeł, np. funduszy UE czy dotacji celowych budżetu państwa, posiadanie przez samorząd pełnej dokumentacji technicznej i projektowej oraz dopełnienie wymogów prawnych związanych z realizacją inwestycji.

Zadanie powinno być w realizacji lub planowane do realizacji, a zakończone do końca 2018 roku lub działanie którego realizacja zakończy się w 2019 roku, ale wówczas kwota wnioskowana może dotyczyć jedynie wydatków planowanych do poniesienia w 2018 roku.

Źródło: miir.gov.pl

Czw., 29 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska