Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pociągi na Pomorzu - częściej i szybciej

Pociągi na Pomorzu - częściej i szybciej fotolia.pl

19 stycznia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku podpisana została umowa w sprawie opracowania dokumentacji projektowej linii kolejowej nr 202. Planowana jest przebudowa linii pomiędzy Gdynią, a Słupskiem. Zwiększy się częstotliwość kursowania pociągów, skróci się czas podróży i zwiększy prędkość.

Inwestycja ta ma na celu m.in. zwiększenie dostępności kolei w regionie. Modernizacja tej linii przewiduje dobudowę ok. 112 km nowych torów z Gdyni do Słupska. Będą również dwa tory dla ruchu aglomeracyjnego na odcinku Rumia – Wejherowo oraz po jednym nowym torze na odcinkach Gdynia – Chylonia, Wejherowo-Lębork i Lębork-Słupsk.

Istniejąca dotąd infrastruktura również będzie modernizowana na odcinku ponad 100 km. Łącznie prace prowadzone będą na prawie 236 km torów. O około 15 minut skróci się czas przejazdu z Gdyni Chyloni do Słupska. Wszystkie perony będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, rozjazdy oraz skrzyżowania bezkolizyjne poprawią bezpieczeństwo podróży.

Jest to istotna inwestycja dla Pomorza, dzięki niej skrócić ma się czas przejazdu na trasie z Gdyni do Słupska, a pociągi pasażerskie poruszać się maja z prędkością 160 km/h.

Wartość umów to łącznie prawie 30 mln zł, a szacunkowy koszt przebudowy całej linii Gdynia Chylonia – Słupsk wyniesie około 2 mld zł. Na sporządzenie dokumentacji projektowej wykonawca ma czas do końca 2019 r. Natomiast roboty budowlane zaplanowane są na lata 2020-2023. 

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: mib.gov.pl

Czw., 18 St. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska