Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Meandry PKD. Warsztat naprawy pojazdów

Meandry PKD. Warsztat naprawy pojazdów fotolia.pl

Pytanie: Czy brak wskazania „Konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych,  z wyłączeniem motocykli” (PKD 45.20.Z) w zakresie działalności przedsiębiorcy, przesądza o fakcie, iż przedsiębiorca ten nie prowadzi stanowiska (warsztatu) naprawy pojazdów na użytek własny?

Odpowiedź

Zgodnie z przepisami prawa w rejestrach i ewidencjach publicznych uwidaczniana jest jedynie działalność przeważająca i działalność drugorzędna danego podmiotu.

Oznacza to, że dla przedsiębiorcy, który prowadzi naprawy pojazdów wyłącznie na potrzeby własne, działalność ta będzie zakwalifikowana jako działalność pomocnicza i nie będzie podlegała uwidocznieniu.

Oznacza to, że fakt prowadzenia stanowiska (warsztatu) naprawy na użytek własny należy oceniać każdorazowo w oparciu o stan faktyczny.

Nie, jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi stanowisko (warsztat) naprawy pojazdów wyłącznie na użytek własny, nie musi mieć ono przywołanej podklasy 45.20.Z w zakresie swojej działalności.

 

Uzasadnienie: Postawione pytanie jest związane z opublikowaną na naszych łamach dwa tygodnie temu opinią na temat uznawania za praktykę w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów zatrudnienia na stanowisku mechanika w przedsiębiorstwie prowadzącym transport drogowy i posiadającej stanowiska (warsztat) naprawy na użytek własny. Udzielona wówczas odpowiedź twierdząca wymaga rozstrzygnięcia kiedy danego przedsiębiorcę można uznać za posiadającego stanowisko (warsztat) naprawy na użytek własny, a w szczególności czy może tu być pomocny uwidaczniany w odpowiednio w KRS lub ewidencji działalności gospodarczej, zakres prowadzonej działalności.

Zgodnie z Zasadami Budowy Polskiej Klasyfikacji Działalności (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności, publ. Dz.U. Nr 251, poz. 1885 z późn. zm.) w działalności danego podmiotu możemy wyróżnić trzy grupy:

  • działalność przeważającą – działalność posiadającą największy udział wskaźnika (np. wartość dodana, produkcja brutto, wartość sprzedaży, wielkość zatrudnienia lub wynagrodzeń) charakteryzującego działalność jednostki;
  • działalność drugorzędną – każdy inny niż przeważająca rodzaj działalności jednostki, której efektem końcowym są wyroby lub usługi wykonywane dla osoby trzeciej;
  • działalność pomocniczą – działalność wykonywaną wyłącznie po to by wesprzeć działalność przeważającą lub drugorzędną jednostki, poprzez dostarczanie wyrobów lub usług na potrzeby wyłącznie tej jednostki.
Pon., 22 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski