Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odpowiedzialność administracyjna i karnoprawna diagnosty

Odpowiedzialność administracyjna i karnoprawna diagnosty fotolia.pl

Wynikająca z przepisu art. 84 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym odpowiedzialność administracyjna w postaci cofnięcia uprawnień jest niezależna od odpowiedzialności karnoprawnej. Sąd karny nie zastępuje bowiem organu administracji w realizacji obowiązku wynikającego z prawa administracyjnego. Ponadto orzeczenie środka karnego z art. 41 § 1 k.k. jest uprawnieniem sądu, a nie obowiązkiem.

Skarżący (diagnosta, któremu cofnięto uprawnienia) w 34 przypadkach nie przeprowadził jakichkolwiek badań, a pomimo tego dokonał wpisów w dowodach rejestracyjnych o ich pozytywnym wyniku. Sąd wskazał, że każdy z tych 34 przypadków uzasadniał zastosowanie wobec niego art. 84 ust. 3 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Fakt ten został stwierdzony w prawomocnym wyroku karnym.

Sąd orzekający w sprawie podkreślił, iż zgodnie z art. 11 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (P.p.s.a.), ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa wiążą sąd administracyjny. Jak wskazał NSA w wyroku z 12 lutego 2009 r. w sprawie o sygn. II GSK 727/08 (Lex nr 515971) wprowadzenie regulacji zawartej w art. 11 P.p.s.a. ma inny cel niż związanie sądu administracyjnego dokonującego własnych ustaleń. Przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że zakazuje on podważania ustaleń organu administracji publicznej zgodnych z ustaleniami prawomocnego wyroku skazującego oraz nakazuje akceptację ustaleń zgodnych z ustaleniami wyroku skazującego. Stanowisko to skład orzekający w omawianej sprawie podzielił.

Źródło: CBOSA

Niedz., 17 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel