Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pojazd specjalny

Pojazd specjalny fotolia.pl

Dla rozstrzygnięcia, czy samochód jest samochodem specjalnym rozstrzygający jest zapis w dowodzie rejestracyjnym. Kwestię ustalenia rodzaju danego środka transportowego (jego przeznaczenia i funkcji) rozstrzyga starosta powiatu, jako organ rejestrujący pojazdy, opierając się przede wszystkim na danych wynikających ze świadectwa homologacji lub karty pojazdu, a także stosując klasyfikację pojazdów znajdującą się w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzoru dokumentów w tych sprawach. Wyrok NSA z 15 lutego 2017 r. sygn. II FSK 3855/14.

Sąd wskazał, że istotną cechą pojazdu specjalnego jest jego przeznaczenie. Pojazdy specjalne to takie pojazdy, w których ze względu na ich przeznaczenie do wykonywania specjalnych funkcji, konieczne jest dostosowanie nadwozia lub posiadanie specjalnego wyposażenia. Zalicza się do nich pojazdy konstrukcyjne przystosowane do oczyszczania dróg i zimowego utrzymania dróg, pojazdy stanowiące ruchome urządzenia (koparki, koparko - spycharki, ładowarki, żurawie samochodowe, podnośniki, agregaty) lub służące do prowadzenia określonej działalności (ambulatoria, pożarnicze, pomocy drogowej, pogotowie techniczne, kina ruchome, sklepy, radiofoniczne, do prac wiertniczych, laboratoria techniczne, bankowozy, sanitarne).

Sąd podkreślił, że  w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, w zasadzie jednolicie przyjmuje się, że samochód ciężarowy przeznaczony do nauki jazdy (z adnotacją "L" w dowodzie rejestracyjnym) nie jest pojazdem specjalnym.

Źródło: CBOSA

Niedz., 20 Sp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel