Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Przepisy ustawy" to nie tylko przepisy ustawy - wyrok NSA

fotolia.pl

Zgodnie z art. 72 ustawy o kierujących pojazdami, unieważnienie egzaminu państwowego wymaga spełnienia przesłanek:

  • wykazania, że egzamin był przeprowadzony w sposób niezgodny z przepisami ustawy, przy czym pojęciem "przepisy ustawy" należy także objąć inne przepisy prawa zawarte w aktach wykonawczych do ustawy (w szczególności w rozporządzeniach), zaś niezgodność z przepisami traktować trzeba jako uchybienie tak materialne jak i procesowe,
  • uchybienie takie powinno mieć charakter istotny, a więc wpływać na wynik egzaminu (przesądzać o takim, a nie innym wyniku).

Pod ww. pojęciem "przepisy ustawy" o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy z 2011 r. o kierujących pojazdami, regulującymi przeprowadzenie egzaminu nie należy utożsamiać wprost przepisów ruchu drogowego, do których stosować muszą się osoby kierujące pojazdem i których znajomością i umiejętnością zastosowania mają wykazać się kandydaci na kierowców. Przepisy regulujące przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy to przepisy, które określają jakie podmioty są upoważnione do organizowania egzaminów i wymagania jakie muszą one spełniać. Określają kto może być egzaminatorem i jakie wymagania musi spełniać, wskazują też warunki przystąpienia do egzaminu przez kandydata na kierowcę, a następnie warunki, tryb i zasady jego przeprowadzania.

Takimi przepisami są zarówno przepisy ustawy o kierujących pojazdami jak też wydanego na jej podstawie rozporządzenia. Podkreślić bowiem należy, że skoro rozporządzenie jest wydawane w celu wykonania ustawy, nie może zawierać regulacji, których ustawa nie przewiduje. Innymi słowy mówiąc ustawa jest aktem, który zawiera zasady co do praw i obowiązków, zaś rozporządzenie normuje kwestie umożliwiające realizację zasad ustawowych. Ponadto, ustawodawca powierzył marszałkowi województwa nadzór nad całością czynności związanych z przeprowadzeniem egzaminów.

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2017 r., sygn. akt: I OSK 2213/16.

Sob., 8 Lp. 2017 0 Komentarzy
Monika Małowiecka
Redaktor Monika Małowiecka