Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Inne niż samochodowe wykształcenie techniczne

Inne niż samochodowe wykształcenie techniczne fotolia.pl

W przepisie art. 84 ust. 2b ustawy Prawo o ruchu drogowym mowa jest o średnim wykształceniu technicznym o specjalności innej niż samochodowa. Przepis ten nie wprowadza dodatkowych obwarowań co do profilu wykształcenia, w szczególności nadinterpretacją wskazanego przepisu jest stanowisko, w myśl którego osoba legitymująca się średnim wykształceniem technicznym inne niż samochodowe winna również posiadać faktyczne wykształcenie techniczne, które będzie wynikać z uzyskanych kwalifikacji w zawodzie (dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe).

Taki wymóg nie wynika z treści omawianego przepisu ustawy. Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 8 lutego 2017 r. sygn. II SA/Go 850/16.

Sąd wskazał, że zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie kwalifikacji zawodów szkolnictwa wyższego zawód technika diagnosty oraz technika bezpieczeństwa i higieny pracy znajdują się w tej samej wielkiej grupie zawodów oznaczonej symbolem – "3" – technicy i inny średni personel, dalej - w ramach grup dużych technik diagnosta znajduje się w grupie oznaczonej symbolem 3.1.– średni personel nauk fizycznych, chemicznych i technicznych, natomiast technik bezpieczeństwa i higieny pracy znajduje się w grupie oznaczonej symbolem 3.2.- średni personel do spraw zdrowia. Obydwa zawody należą zatem do tej samej wielkiej grupy zawodów – technicy i inny średni personel.

Uwaga! Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: CBOSA

Sob., 18 Mrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel