Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przerwanie części praktycznej egzaminu - wyrok WSA

Przerwanie części praktycznej egzaminu - wyrok WSA fotolia.pl

Zachowaniem osoby zdającej, które zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego może być także takie zachowanie osoby zdającej, które nieuchronnie doprowadziłoby do kolizji, gdyby nie interwencja egzaminatora - taką tezę sformułował WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 11 października 2016 roku(sygn. akt: II SA/Bd 697/16).

WSA wskazał, że przypadek gdy zachowanie osoby zdającej zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego utożsamia się zarówno z sytuacją spowodowania kolizji drogowej jak też sytuacją bezpośredniego zagrożenia kolizją drogową. Należy bowiem zauważyć, że przypadki wymienione w poszczególnych punktach tabeli nr 1 załącznika nr 2 do rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (w tym wymienione w pkt 1 "spowodowanie kolizji drogowej"), jak wynika z treści § 16 pkt 1 rozporządzenia, stanowią katalog przykładowych sytuacji spełniających przesłankę określoną w art. 52 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami.

Sąd stwierdził ponadto, że dokonanie oceny, czy konkretne zachowanie osoby zdającej spełnia ww. przesłanki z art. 52 ust. 2 ustawy z 2011 r. o kierujących pojazdami jest dokonywane przez egzaminatora w sytuacji dynamicznej, w której jest on pozbawiony możliwości posługiwania się narzędziami, pozwalającymi precyzyjnie ocenić, czy np. uderzenie o przeszkodę spowoduje czy nie spowoduje uruchomienie poduszki powietrznej, a tym samym czy skutki zderzenia z przeszkodą będą miały znikome czy duże skutki dla zdrowia a może nawet dla życia uczestników ruchu drogowego, którymi są także osoby znajdujące się w pojeździe użytym do egzaminu. W tej mierze egzaminator może opierać się tylko o swoje doświadczenie życiowe - inaczej niż organ, który może dokonać tej samej oceny na podstawie nagrania, które można wielokrotnie odtworzyć.

Źródło: CBOSA

Pt., 9 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka