Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Punkty karne niezależnie od treści mandatu

Punkty karne niezależnie od treści mandatu fotolia.pl

Policja jest uprawniona do samodzielnego przyporządkowania do popełnionego wykroczenia prawidłowej liczby punktów karnych, niezależnie od niewpisania punktów w mandacie karnym.

por. wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim, II SA/Go 53/16, nieprawomocne

W stanie faktycznym leżącym u podstaw przywołanego wyroku kierowca domagał się wykreślenia z ewidencji kierowców punktów karnych. W mandacie, który otrzymał nie było bowiem uwidocznione ile punktów karnych za popełnione wykroczenie ma otrzymać.

Sąd stwierdził nie przychylił się do stanowiska kierowcy. Wskazał, że prawomocny mandat karny w świetle art. 130 ust. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym jest kategorią normatywną o tyle, o ile stwierdza popełnione naruszenie, określając jego rodzaj i kwalifikację prawną. Mandat karny nie posiada takiego waloru, jeśli chodzi o liczbę uwidocznionych w nim punktów. Organ prowadzący ewidencję na podstawie treści mandatu ustala jedynie rodzaj popełnionego naruszenia i jego kwalifikację prawną, dalszych czynności dokonuje już samodzielnie w oparciu o przepis art. 130 ust. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Na takie rozumienie tego przepisu wskazuje też użyty przez ustawodawcę zwrot "przypisuje się". "Przypisywać" oznacza bowiem "ustanowić związek czegoś z kimś lub z czymś" (Słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN). Chodzi tu zatem o ustanowienie związku pomiędzy popełnionym naruszeniem przepisów ruchu drogowego a przewidzianą dla niego, w przepisach rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 25 kwietnia 2012 r., liczbą punktów karnych. Dodać należy, że liczba punktów przypisana wykroczeniu polegającemu na przekroczeniu prędkości powyżej 50 km/h w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego, wynosi 10.

W świetle powyższego, wpis punktów do ewidencji ma jedynie charakter techniczny, będący konsekwencją naruszenia przepisów ruchu drogowego, a o ich naliczeniu nie decyduje wystawiający mandat policjant lub sąd, lecz są one przypisywane z mocy prawa do poszczególnych naruszeń. Policjant nie mógł zatem zadecydować, że za wykroczenie popełnione przez skarżącego, polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h, nie przypisze skarżącemu określonej w rozporządzeniu liczby punktów. Obowiązujące przepisy prawa takiej możliwości nie przewidują. Zawsze naruszenie przepisu ruchu drogowego określone w wykazie naruszeń tych przepisów skutkuje przypisaniem odpowiedniej liczby punktów i ich wpisaniem do ewidencji (§ 2 ust. 3 rozporządzenia i załącznik nr 1).

Reasumując, to organ prowadzący ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego jest uprawniony do przypisania określonemu naruszeniu odpowiedniej liczby punktów karnych. Słusznie zatem organ uznał, że był uprawniony do samodzielnego przyporządkowania prawidłowej liczby punktów karnych, niezależnie od niewpisania punktów w mandacie karnym.

Czw., 17 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski