Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bój ZPP o CEPIK 2.0 i negatywna opinia Zespołu

Bój ZPP o CEPIK 2.0 i negatywna opinia Zespołu fotolia.pl

Ponad 5 godzin trwało posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 15 marca br. w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji. Przedmiotem obrad były projekty rozporządzeń CEPIK-owych w nowej, jak poinformowali przedstawiciele rządu, poprawionej wersji. Jak się okazało w toku obrad poprawki rządu miały charakter w większości kosmetyczny.

Członkowie Zespołu zaopiniowali pozytywnie:

  1. projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie zakresu danych udostępnianych podmiotom obowiązanym do przekazywania danych do centralnej ewidencji pojazdów,
  2. projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie zakresu danych udostępnianych podmiotom obowiązanym do przekazywania danych do centralnej ewidencji kierowców,
  3. projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie prowadzenia katalogu marek i typów pojazdów homologowanych oraz dopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Więcej czasu poświęcono na omówienie projektów rozporządzeń w sprawie katalogów danych gromadzonych w CEK i CEP. Strona samorządowa wyraziła opinię, iż zakres gromadzonych danych jest zbyt szeroki – wprowadzanie części z nich jest bezcelowe. Przedstawiciele ZPP wskazywali również nieścisłości w opisywaniu konkretnych danych i ich niezgodność z ustawą np. „numer tablicy rejestracyjnej”, „kod rozpoznawczy stacji kontroli pojazdów”, „numer ewidencyjny ośrodka egzaminującego”. Po szczegółowym omówieniu wszystkich wątpliwości samorządowców, uwzględnieniu części z nich, projekty uzyskały opinię pozytywną.

Rozbieżność stanowisk

Największe emocje wzbudziły najistotniejsze z punktu widzenia strony samorządowej oraz wzbudzające najwięcej wątpliwości:

  1. projekt Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i jakościowych w zakresie standardów przesyłanych danych do CEK,
  2. projekt Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i jakościowych w zakresie standardów przesyłanych danych do CEP,
  3. projekt Ministra Cyfryzacji w sprawie wyjaśniania niezgodności w danych zgromadzonych w CEK,
  4. projekt Ministra Cyfryzacji w sprawie wyjaśniania niezgodności w danych zgromadzonych w CEP.

Wszystkie cztery rozporządzenia zawierają wytyczne dotyczące sposobu wprowadzania danych do bazy CEPIK i usuwania pojawiających się tzw. niezgodności. Strona samorządowa wnosiła o zdefiniowanie „niezgodności”, a zatem doprecyzowanie zakresu przedmiotowego rozporządzeń. Jest to warunek podstawowy dalszego rozpatrywania procedur ich usuwania opisanych w rozporządzeniach. Warto bowiem wskazać, że rozporządzenia te nakładają na osoby pracujące z CEPIK obowiązki wykonania określonych czynności – stronie samorządowej zależało na jasnym określeniu kiedy urzędnik będzie miał do czynienia z niezgodnością (i kiedy zgodnie z rozporządzeniami będzie musiał ją poddać procedurze wyjaśniania). Wg strony rządowej nie jest możliwe doprecyzowanie czym są niezgodności.

Wobec braku konsensusu w zakresie konieczności precyzowania ww. pojęcia, po usunięciu zapisów dot. niezgodności z projektów rozporządzeń w sprawie wymagań technicznych i jakościowych w zakresie standardów przesyłanych danych do CEP i CEK, Zespół postanowił pozytywnie zaopiniować ww. projekty. Negatywną opinię członków zespołu otrzymały projekty dot. wyjaśniania niezgodności danych gromadzonych w CEK i CEP.

Strony ustaliły, że jeżeli po przeprowadzeniu pilotażu i testów zostaną stwierdzone problemy w obsłudze i funkcjonowaniu CEPIK wynikające ze sformułowania treści rozporządzeń, rozporządzenia (nawet zaopiniowane pozytywnie) zostaną zmienione w porozumieniu ze stroną samorządową. Zastrzeżenie jest o tyle istotne, że samorządowcy nie testowali systemu, nie zostali zapoznani z praktycznymi aspektami jego działania.

Czw., 17 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka