Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Praca na stanowisku kontroli w warsztacie naprawy pojazdów a wymogi stawiane diagnostom

Praca na stanowisku kontroli w warsztacie naprawy pojazdów a wymogi stawiane diagnostom fotolia.pl

Czy stawiany kandydatom na diagnostów przez przepisy prawa wymóg posiadania odpowiedniej praktyki można uzyskać pracując na stanowisku kontroli pojazdów w warsztacie naprawy pojazdów?

Prawidłowa odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.

Uzasadniając należy powiedzieć, iż wymogi niezbędne do uzyskania uprawnień do wykonywania badań technicznych pojazdów wymienione zostały w art. 84 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym. Wśród nich znajduje się posiadanie przez kandydata odpowiedniej praktyki. Pojęcie to zostaje dookreślone w ust. 2b przywołanego artykułu, gdzie – w zależności od poziomu i kierunku zdobytego wykształcenia – stawiany jest wymóg praktyki odpowiedniej długości na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów. Analiza gramatyczno-logiczna tego przepisu wskazuje, że zdobycie praktyki jest możliwe alternatywnie:

·        na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów w stacji kontroli pojazdów. Ze względu na ustawowy zakres zadań stacji kontroli pojazdów nie występują tam stanowiska naprawy pojazdów, zatem w tym przypadku znaczenie ma jedynie stanowisko kontroli. Problematykę tę omawia szczegółowo wcześniejszy artykuł „Praktyka na stacji kontroli pojazdów jako przesłanka uzyskania uprawnień diagnosty”;

·        na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów. Błędne byłoby założenie, że w tym przypadku znaczenie ma wyłącznie stanowisko naprawy pojazdów. W zależności od przyjętej praktyki działania danego zakładu (warsztatu) naprawy pojazdów całość diagnostyki i naprawy może być wykonywana przez jedną osobą, albo obie te czynności mogą być rozdzielone. Pierwsza sytuacja będzie miała miejsce przede wszystkim w małych zakładach (warsztatach), druga – w dużych. W tych ostatnich niejednokrotnie istnieje specjalizacja i rozdzielenie funkcji między poszczególne komórki organizacyjne zakładu (warsztatu). Jeśli przy takiej organizacji pracy ktoś pełni funkcje diagnostyczne to w sposób oczywisty zdobywa praktykę niezbędną dla uprawnionego diagnosty. Z praktycznego punktu widzenia należy wskazać, że w takim przypadku kluczowym dowodem uzyskania wymaganej praktyki będzie zakres zadań realizowanych na stanowisku – uzyskany z dokumentacji kadrowej wsparty ewentualnie o dodatkowe zaświadczenia oraz przesłuchanie świadków.

Niedz., 27 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski