Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jedyny instruktor zawieszony w czynnościach służbowych – ciekawy wyrok WSA

Jedyny instruktor zawieszony w czynnościach służbowych – ciekawy wyrok WSA fotolia.pl

Ciekawa sprawa dotycząca zakazu prowadzenia działalności w zakresie ośrodka szkolenia kierowców toczyła się niedawno przed WSA w Gdańsku. W stosunku do przedsiębiorcy prowadzącego OSK i jednocześnie jedynego instruktora w szkole prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zawieszenie w czynnościach służbowych polegających na wykonywaniu czynności instruktora nauki jazdy.

Starosty otrzymawszy postanowienie prokuratora wydał decyzję o zakazie wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców przyjmując, że przedsiębiorca nie spełnia warunku zatrudniania co najmniej jednego instruktora. Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało tę decyzję. Sąd uchylił decyzję i umorzył postępowanie administracyjne.

Sąd wskazał m.in., że środek zapobiegawczy, o którym mowa w art. 276 Kodeks postępowania karnego jest wydawany jedynie w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania przygotowawczego. Środek ten ma charakter incydentalny, zaś z jego istoty wynika, że w postanowieniu o jego zastosowaniu nie przesądza się ostatecznie o czasie jego zastosowania. Środek zapobiegawczy może być w każdym czasie zmieniony lub uchylony. Nie można więc w takim przypadku mówić o ostatecznym, kończącym postępowanie w rozstrzygnięciu.

Zastosowany wobec skarżącego środek zapobiegawczy zobowiązuje go do powstrzymania się od wykonywania czynności instruktora nauki jazdy. Treścią postanowienia wydanego przez prokuratora jest zatem zawieszenie uprawnienia wykonywania określonych czynności. Zastosowanie wobec skarżącego środka zapobiegawczego nie spowodowało utraty uprawnień instruktora, bowiem samodzielną podstawę zakazu wykonywania określonych czynności stanowi jedynie prawomocny wyrok karny. Dodatkowo Sąd stwierdza, że z akt sprawy oraz uzasadnienia obu wydanych w sprawie decyzji nie wynika również, by skarżący został skreślony z ewidencji instruktorów.

W konsekwencji Sąd przyjął, że w prowadzonym przez skarżącego ośrodku szkolenia kierowców jest instruktor spełniający wymagania, o których umowa w ustawie o kierujących pojazdami. W wyroku podkreślono jednocześnie, że skarżący prowadząc ośrodek szkolenia kierowców w obecnym kształcie tj. nie zatrudniając innego instruktora, de facto nie może prowadzić działalności gospodarczej. Okoliczność ta nie ma jednak znaczenia w sprawie.

Wyrok WSA w Gdańsku z 10 września 2015 r. sygn. III SA/Gd 580/15

Źródło: CBOSA

Czw., 3 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel