Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (189). Sudan

Tablice rejestracyjne świata (189). Sudan fotolia.pl

Na sudańskich drogach można spotkać pojazdy z bardzo dużą liczbą typów tablic rejestracyjnych. Wynika to zarówno z faktu, że nowy system oznakowana pojazdów nie został wdrożony jednorazowo w całym kraju, ale jest sukcesywnie wdrażany na poszczególnych jego częściach, jak też z dość przypadkowego wprowadzania specjalnych typów tablic rejestracyjnych.

Nowe tablice rejestracyjne podzielone są na trzy pola liniami dzielącymi tworzącymi literę „T”. W polu górnym widnieje nazwa państwa napisana po angielsku (z lewej strony) i arabsku (ze strony prawej). W lewym dolnym polu widnieje literowy kod miejsca rejestracji pojazdu poprzedzony cyfrą o charakterze porządkowym (cyfra „0” jest pomijana). Kod zapisany jest zarówno alfabetem łacińskim (dolny rząd), jak i arabskim (rząd górny). W prawym dolnym polu widnieje natomiast numer porządkowy napisany cyframi wschodnioarabskimi – z ich translacją na cyfry arabskie poniżej. Separator obu dolnych pól jest odblaskowy i zawiera herb Sudanu i pełną nazwę kraju. Tablice mają czarne znaki na białym tle i są stosowane obecnie przede wszystkim do pojazdów prywatnych.

Oznacza to, że specjalne typy tablic rejestracyjnych co do zasady wywodzą się z systemu rejestracji wprowadzonego w roku 2000. Na szczególną uwagę zasługują tutaj tablice pojazdów o statusie dyplomatycznym i pojazdów organizacji międzynarodowych (innych niż ONZ i jej agendy, które mają swój odrębny system). Tablice takie są czwórdzielne – z trzema polami w linii górnej zawierającym kolejno: angielski kod statusu pojazdu, numer kodujący przynależność państwową – napisany cyframi wschodnioarabskimi oraz arabski opis statusu. W dolnym polu widnieje natomiast numer porządkowy – również napisany cyframi wschodnioarabskimi. Pola górnego rzędu mają kolor tła odpowiadający statusowi pojazdu.

Warto dodać, że w 2005 roku wprowadzono odrębny system oznakowania pojazdów firmowych inwestorów zagranicznych – zwolnionych z podatku przez pierwsze dwa lata działalności w Sudanie. Pojazdy takie mają tablicę w języku arabskim z napisem „inwestor” w górnej części i numerem porządkowym poniżej. Tablice mają niebieskie znaki na białym tle.

Tablice dealerskie zostały natomiast wprowadzone pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. W tym przypadku stosowane są czerwone znaki na białym tle.

Czw., 15 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski