Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Środków na drogi potrzebują wszyscy zarządcy

Środków na drogi potrzebują wszyscy zarządcy fotolia.pl

Nie tylko zarządcy ustawowi, ale i ci którzy działają na mocy porozumienia powinni móc ubiegać się o pieniądze na rozwój infrastruktury drogowej.

Zapisy projekcie uchwały rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2020 trzeba zmienić”. Tak uważa Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego w stanowisku z 15 lipca br. podjętym w Rzeszowie. Powód? Zgodnie z projektem o środki na dofinansowanie zadań zakresu poprawy infrastruktury drogowej mogą aplikować jedynie zarządcy ustawowi.

- Określenie to wyklucza możliwość występowania o środki z Programu przez jednostki samorządu terytorialnego, które przejęły w zarząd daną drogę na podstawie zwartego porozumienia – czytamy w stanowisku.

Starostwie podkreślają, że istnieje dotychczasowa, zgodna współpraca pomiędzy samorządami powiatowymi i gminnymi w zakresie wspólnego prowadzenia inwestycji drogowych. A planowane ograniczenie spowoduje zmianę strategii rozwoju na tych szczeblach administracji samorządowej, co będzie godzić w dobrze pojęty interes społeczności lokalnych. Konwent ostrzega, że brak możliwości przekazywania w zarząd dróg jednostkom samorządowym mogącym ubiegać się o dofinansowanie zadań z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2020” spowolni rozwój ekonomiczny.

- To ograniczenie pozostaje również w sprzeczności z obowiązującymi przepisami ustaw regulującymi kompetencje samorządów – podnosi Józef Jodłowski, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego.

Ustawa o drogach publicznych dopuszcza bowiem przekazywanie zarządzania drogami publicznymi między zarządcami w trybie porozumienia. Podobnie przepisy zawarte w ustawie o samorządzie powiatowym i ustawie o samorządzie gminnym gwarantują samorządom możliwość zawierania porozumień w sprawie powierzania prowadzenia zadań publicznych z jednostkami lokalnego samorządu terytorialnego.

Z tych względów Konwent wnosi o wykreślenie sformułowania „ustawowy” lub podtrzymanie dotychczasowego zapisu zawartego w Narodowym Programie Przebudowy Dróg – II Etap Bezpieczeństwo-Dostępność- Rozwój.

Pt., 17 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska