Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadanie cechy identyfikacyjnej a rejestracja pojazdu

Nadanie cechy identyfikacyjnej a rejestracja pojazdu fotolia.pl

Wniosek o nadanie cechy identyfikacyjnej i wniosek o dopuszczenie pojazdu do ruchu wymagają załączenia różnych dokumentów. Nawet jeśli są składane jednocześnie muszą być odrębnie ocenione z punktu widzenia poprawności formalnej.

por. wyrok WSA w Gdańsku z 6 listopada 2014 roku, sygn. III SAB/Gd 76/14, nieprawomocne

W stanie faktycznym będącym podstawą przywołanego wyroku właściciel wystąpił do starosty o nadanie cechy identyfikacyjnej pojazdu oraz wydanie skierowania do upoważnionej stacji kontroli pojazdu celem nabicia numeru podwozia lub ramy w związku z prawomocnym orzeczeniem sądu ustalającym prawo własności pojazdu, w którym cecha identyfikacyjna uległa zatarciu lub sfałszowaniu. Jednocześnie wystąpił o dopuszczenie pojazdu do ruchu (zarejestrowanie).

Starosta w odpowiedzi wezwał do przedłożenia dokumentów wymaganych w procedurze rejestracji pojazdów, a wobec nich niedostarczenia przez wnioskodawcę – pozostawił wniosek bez rozpoznania. W tej sytuacji wnioskodawca wystąpił ze skargą na bezczynność organu. Wojewódzki sąd administracyjny skargę tę uznał za zasadną.

Wskazał, że kwestię nadania cech identyfikacyjnych pojazdu normuje art. 66a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym. Opisany stan faktyczny jest objęty przepisem ust. 2 pkt 5 przywołanego przepisu. Zgodnie z §2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 21 października 2011 roku w sprawie szczegółowego sposobu oraz trybu nadawania i umieszczania w pojazdach cech identyfikacyjnych do wniosku o nadanie cechy identyfikacyjnej w takim przypadku należy dołączyć prawomocne orzeczenie sądu ustalające prawo własności pojazdu (nie były spełnione przesłanki powodujące konieczność przedłożenia opinii rzeczoznawcy samochodowego, dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu). Oznacza to, ze spełnione były przesłanki do wydania decyzji o nadaniu cechy identyfikacyjnej pojazdu.

W ocenie Sądu organ przy wezwaniu skarżącego do uzupełnienia braków przedmiotowego wniosku zasugerował się faktem, że w tym samym czasie skarżący złożył jeszcze inny wniosek - o rejestrację czasową pojazdu, i oba wnioski potraktował jednakowo. Tymczasem dokumentem wymaganym przy wniosku o nadanie cechy identyfikacyjnej, w stanie faktycznym sprawy, było prawomocne orzeczenie sądu ustalające prawo własności pojazdu.

Niedz., 30 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski