19 listopada br. w formule online odbyło sie ostatnie ze spotkań Grupy Wymiany Doświadczeń zajmujacej się kwestiami związanymi z zarządzenim oświatą w JST.
Spotkanie rozpoczęło się od omówienia prawnych uwarunkowań obowiązków JST i dyrektorów szkół w zakresie funkcjonowania placówek oświatowych w warunkach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, a także bieżących informacji z prac Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w tym informacji dotyczących algorytmu podziału subwencji na przyszły rok - zaprezentowanych przez Katarzynę Liszkę-Michałka z biura Związku Powiatów Polskich.
W dalszej części odbyła się wspólna dyskusja uczestników nad praktycznymi uwarunkowaniami realizacji zadań oświatowych w warunkach pandemii COVID-19. Dyskusję uczestników moderował ekspert ZMP Zbigniew Czepelak.
Następnie Rafał Rudka omówił elektroniczną wersję ankiet dla uczniów szkół zawodowych omawiająć, wspólnie z uczestnikami, zasady przeprowadzania tych badań.
Kolejnym punktem obrad było podsumowanie prac GWD w latach 2018-2020, którego dokonał Zbigniew Czepelak.
Na zakończenie Rafał Rudka przedstawił informację dotyczącą uruchamiania trzeciego etapu projektu „Wsparcie kadry jednostek samorząd terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów”.
Spotkania GWD odbywały się w związku z wdrażaniem projektu „Wsparcie kadry JST w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów” II etap, realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE, jednostkę Ministerstwa Edukacji Narodowej) w ramach Działania 2.18 POWER. Związek Miast Polskich uczestniczył w tym przedsięwzięciu, jako partner ORE, który miał zapewnić zgodność podejmowanych w projekcie działań z uwarunkowaniami i rzeczywistymi potrzebami praktyków samorządowych. Przedstawiciele Związku Powiatów Polskich pełnili role wspierającą i dbającą o uwzględnianie interesów samorządów powiatowych.