Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kraków: 10 tys. miejsc w przedszkolach samorządowych w wakacje

Kraków: 10 tys. miejsc w przedszkolach samorządowych w wakacje fotolia.pl

Miasto Kraków zapewni 10 tys. miejsc w przedszkolach samorządowych w czasie wakacji. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski skierował w tej sprawie list do rodziców.

Miasto zaktualizowało harmonogram pracy samorządowych przedszkoli w okresie lipiec–sierpień 2020 r. Podczas opracowywania harmonogram wzięto pod uwagę informacje przekazywane przez dyrektorów przedszkoli, oczekiwania rodziców oraz potrzeby remontowe.

Miasto Kraków przygotowało do dyspozycji rodziców w okresie wakacyjnym ok. 10 tysięcy miejsc w samorządowych przedszkolach. Z informacji przekazanych przez dyrektorów, zbieranych na przełomie maja i czerwca br. wynika, że łącznie na lipiec i sierpień zostało zgłoszonych niespełna 7 tys. dzieci.

Harmonogram pracy przedszkoli w okresie wakacyjnym został ustalony na podstawie wykazu prac remontowych w przedszkolach, zaplanowanych i nadzorowanych przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty. Większość prac remontowych ze względu na zakres prac może być wykonywana wyłącznie podczas nieobecności dzieci. Wykonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych jest obowiązkiem organu prowadzącego i choć zrezygnowano z części remontów,  aby zwiększyć  liczbę dostępnych miejsc, to zostały utrzymane dwumiesięczne przerwy w przedszkolach, które wymagają pilnego przeprowadzenia tych prac.

W tym roku ze względu na ogłoszony stan epidemii w naszym kraju dyrektorzy przedszkoli są zobowiązani do wdrożenia procedur mających na celu ograniczenie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. 4 czerwca zostały zaktualizowane przez GIS wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, do oddziału przedszkolnego może uczęszczać 16 dzieci, a za zgodą organu prowadzącego – 18.

Natomiast wytyczne GIS nie zabraniają przyjmowania do przedszkola dziecka z innego przedszkola, zalecają jedynie aby dziecko przyjęte do przedszkola, uczęszczało przez cały czas pobytu do tej samej grupy i aby opiekę sprawowały te same osoby.

W liście Prezydenta do mieszkańców Krakowa przeczytać również można: „Jeżeli w okresie wakacji przedszkole, do którego uczęszcza Państwa dziecko jest zamknięte z powodu remontu, proszę o podjęcie następujących działań:

  • zapoznanie się dokładnie z zamieszczonym harmonogramem pracy przedszkoli;
  • sprawdzenie, czy są wolne miejsca w przedszkolach w najbliższej okolicy;
  • rozważenie zapisania dziecka do przedszkola znajdującego się w pobliżu miejsca pracy;
  • rozważenia odbieranie dziecka przez kogoś z rodziny z przedszkola oddalonego od Państwa miejsca zamieszkania.”

W harmonogramie znajdują się adresy przedszkoli i numery telefonów.

Dodatkowo Prezydent informuje, że w okresie wakacji czynne są także młodzieżowe domy kultury, również prowadzą zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Źródło: Urząd Miasta Krakowa

Śr., 17 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska