Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wakacyjny szlak historyczny – letnie warsztaty edukacyjne

Wakacyjny szlak historyczny – letnie warsztaty edukacyjne fotolia.pl

Muzeum Armii Krajowej zaprasza w lipcu i sierpniu na Letnie Warsztaty Edukacyjne, skierowane do uczniów szkół podstawowych. Zajęcia będą prowadzone z zapewnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, a uczestnicy wyruszą na wakacyjny szlak historyczny.

Letnie Warsztaty Edukacyjne zostaną przeprowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 do 15.30, w czterech turnusach zaplanowanych w następujący sposób: turnus I 6–10 lipca, turnus II 13–17 lipca, turnus III: 3–7 sierpnia, turnus IV 10–14 sierpnia. Projekt będzie realizowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2020". Z tego względu, koszt udziału w zajęciach wynosi 2 zł za dzień i odpowiednio 10 zł za cały turnus. Kwota obejmuje obiad i dodatkowe ubezpieczenie. Udział w zajęciach jest ograniczony i decyduje o nim kolejność zgłoszeń - najpierw będą brane pod uwagę zgłoszenia na pełny turnus.

Zapisy są możliwe od 1 czerwca. Na stronie internetowej MAK dostępne są dodatkowe informacje, w tym o wymaganych dokumentach, regulaminie i kosztach.

Muzeum AK, zostało otwarte dla zwiedzających ponownie od 1 czerwca, informuje o działaniach prowadzonych w czasie niemal trzymiesięcznej przerwy. Na kanale Youtube czekają propozycje filmowe, realizowane najpierw w przestrzeni muzealnej, a po całkowitym zamknięciu instytucji, także w warunkach domowych. Pracownicy MAK przygotowali liczne ciekawostki o patronie muzeum gen. Emilu Fieldorfie „Nilu”, o warunkach codziennego życia w rzeczywistości okupacyjnej, a także o słynnej akcji odbicia więźniów w Lidzie. Z materiałów filmowych można dowiedzieć się nieco więcej o postaci Józefa Piłsudskiego czy też o poświęceniu polskich żołnierzy podczas walk o Monte Cassino. Te ostatnie tematy związane były z ważnymi rocznicami, które obchodzono kolejno 12 i 18 maja 2020 roku.

Równolegle do filmów, nagrano podcasty. W tej formie podjęto najpierw tematykę bardziej codzienną. Pracownicy opowiedzieli o tym, co jedzono podczas okupacji, czego słuchano i co czytano. Przygotowano również specjalny materiał z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji kwietniowej. Więcej uwagi poświęcono działalności politycznej gen. Władysława Sikorskiego i konsekwencjom, wynikającym z katastrofy gibraltarskiej. Ponadto, ważnym zagadnieniem pozostaje udział kobiet w działaniach niepodległościowych, jak i ich czynny udział w obronie Niepodległej.

W okresie szalejącej epidemii, MAK wsparło działania II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie w drukowaniu przyłbic z użyciem drukarek 3D. Zakończono prace nad przewodnikiem historyczno-krajobrazowym "Śladami Armii Krajowej w Małopolsce", dostępnym w sprzedaży wysyłkowej lub od 1 czerwca stacjonarnie, w kasie Muzeum AK.

Źródło: malopolska.pl

Śr., 3 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska