Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego zajął stanowisko w sprawie części oświatowej subwencji ogólnej

Konwent Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego zajął stanowisko w sprawie części oświatowej subwencji ogólnej fotolia.pl

„Nie chcemy jako powiaty stanąć przed sytuacją ostrych cięć i szukania oszczędności za wszelką cenę” – czytamy w stanowisku wydanym przez Konwent Starostów Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Samorządowcy wyrażają w nim sprzeciw wobec przedmiotowego traktowania samorządów w kwestii oświaty i wnioskują o interwencję w celu oszacowania części oświatowej subwencji ogólnej na 2020 rok w powiatach województwa warmińsko-mazurskiego.

W swoim stanowisku Konwent zwraca uwagę na rosnącą z roku na rok lukę pomiędzy wydatkami a bieżącymi dochodami wynikającymi z subwencji. Zadania oświatowe są bowiem finansowanie z dochodów samorządów, czyli dochodów własnych, subwencji ogólnej i dotacji celowej z budżetu powiatu. Mimo to polityka oświatowa kształtowana jest poza udziałem samorządów.

Rok 2014 był pierwszy, w którym subwencja oświatowa dla powiatów była mniejsza niż rok wcześniej. Wydatki na bieżące utrzymanie szkół powiatowych rosną jednak bardzo szybko. Obecnie subwencja nie wystarcza nawet na pokrycie wszystkich wynagrodzeń dla nauczycieli, do czego dochodzą przecież pozostałe wydatki, takie jak opłaty za energię, wodę, płace administracji i obsługi czy środki czystości. Jak informuje Konwent, określona przez Ministra subwencja oświatowa na 2020 rok wystarczy jedynie na sfinansowanie 88% wynagrodzeń nauczycieli. Zatem samorządy nie będą w stanie pokryć 6% podwyżki płac dla nauczycieli od 1 września 2020 roku.

Samorządy borykają się obecnie z wieloma problemami. Ze względu na epidemię koronawirusa wpływy z podatków PIT i CIT w pierwszym kwartale bieżącego roku są o około 20% mniejsze, co poważnie zagraża zaplanowanym inwestycjom. Również od stycznia 2020 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wyniosła 2600 zł. Dodatkowo nastąpiło zmniejszenie finansowego standardu A podziału subwencji na 2020 rok w porównaniu do planowanego finansowego standardu A podziału subwencji o zmniejszone kwoty dla każdego powiatu.

W związku z powyższym, Konwent Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego wnioskuje o utrzymanie bonu podstawowego na planowanym poziomie uwzględnionym w metryczce oświatowej podziału przy uchwalanym budżecie na 2020 rok oraz obniżenie średniego wskaźnika wydatków rzeczowych oraz płacowych dla pracowników administracji i obsługi Wr do poziomu 0,1, który doprowadzi do wzrostu wskaźnika korygującego dla powiatu i w konsekwencji do wzrostu kwoty subwencji oświatowej.

Czw., 21 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn