Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wytyczne dla instytucji kultury

Wytyczne dla instytucji kultury fotolia.pl

W ramach odmrażania gospodarki wkrótce działalność będą mogły wznowić instytucje kultury w szczególności sale koncertowe i teatry. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało wytyczne dla placówek. Na moment, kiedy będziemy mogli odwiedzić ulubiony teatr czy salę koncertową, będziemy musieli jeszcze   poczekać. Ale już teraz należy rozpocząć zmierzające ku temu prace i wprowadzić nowe zasady  dotyczące prowadzenia działalności artystycznej  w warunkach pandemii. 

Instytucje działające w obszarze muzyki, tańca i teatru ze względu na swoją rolę społeczną, kojarzoną ze spędzaniem czasu wolnego, w poczuciu bezpieczeństwa własnego i bliskich, nie mogą dopuścić do sytuacji, w której udostępnianie ich przestrzeni wywoła w opinii społecznej przekonanie o zwiększonym ryzyku zachorowalności.

Zadania realizowane przez instytucje powinny zostać podzielone tak, aby ich część niewymagająca fizycznej obecności pracowników w siedzibie, mogła być jak najdłużej realizowana zdalnie.

Działania jakie należy zrealizować w pierwszej fazie:

 1. Zapewnienie pracownikom administracyjnym, technicznym i artystycznym dostępu do środków ochrony indywidualnej, a także preparaty do dezynfekcji rąk.
 2. Organizacja stanowisk pracy z uwzględnieniem wymaganego dystansu przestrzennego między pracownikami (1,5 m).
 3. Organizacja trybu pracy z uwzględnieniem systemu zmianowego i rotacyjnego oraz niezbędnej rezerwy kadrowej (na wypadek podniesienia ryzyka epidemicznego).
 4. Przywrócenie dyspozycyjności poszczególnych służb, w tym służb ochrony oraz biur obsługi widowni; w kolejnych fazach służba ochrony oraz biura obsługi widowni, we współpracy z innymi pracownikami, będzie odpowiadać za monitorowanie i przestrzeganie przez publiczność reżimu sanitarnego; przygotowanie do tego zadania należy uwzględnić w szkoleniu stanowiskowym.
 5. Przygotowanie, w tym wyposażenie zespołów odpowiedzialnych za przeprowadzanie procedur sanitarnych, albo zapewnienie możliwości skorzystania z usług zewnętrznych.
 6. Serwis, przegląd i odkażanie sprzętu wentylacyjno-klimatyzacyjnego oraz zalecane wdrożenie częstszych i dłuższych przerw w celu zwiększenia pracy wentylacji mechanicznej lub z zastosowaniem otwarcia okien w salach.
 7. Doposażenie miejsc kontaktu bezpośredniego z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia, zwłaszcza przezroczyste przegrody.
 8. Sprzedaż i rezerwacja biletów głównie w systemie on-line oraz specjalne godziny otwarcia kas dla seniorów, zamknięcie kas odpowiednio wcześniej przed wydarzeniem w zależności od warunków przestrzennych.
 9. Skorygowanie i udostępnienie publiczności regulaminów w zakresie zasad bezpieczeństwa, w szczególności poprzez zdalne środki komunikacji.
 10. Szczególna troska o pracowników z grup najbardziej narażonych na ryzyko epidemiczne, m.in. poprzez zorganizowanie możliwości przeprowadzenia testów genetycznych dla obsad spektakli i koncertów.
 11. Z uwagi na bezpośredni kontakt między wykonawcami i jednoczesny brak możliwości zabezpieczenia ich w pełnym zakresie oraz bezpieczeństwo artystów narażonych na ryzyko zakażenia, instytucje kultury powinny rozważyć możliwość zapewnienia testów genetycznych dla pracowników. Skalę ich zastosowania powinien każdorazowo oceniać dyrektor danej instytucji.

Z całością wytycznych można zapoznać się tutaj.

Czw., 21 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek