Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jednak nie będzie zmian w awansie i urlopach nauczycieli w roku 2020

Jednak nie będzie zmian w awansie i urlopach nauczycieli w roku 2020 fotolia.pl

30 kwietnia br. uchwalono ustawę o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Jednym z rozwiązań zaproponowanych w pierwotnej wersji projektu ustawy byłą możliwość ingerowania w roku 2020 przez ministra edukacji narodowej w awans zawodowy nauczycieli oraz urlopy wypoczynkowe. W tym celu minister miał zostać wyposażony na gruncie art. 50 w kompetencje wydania rozporządzenia, regulującego powyższą materię. 

Szczegółowo o tym rozwiązaniu pisaliśmy tutaj.

Jak się jednak okazało, na etapie procedowania projektu, na skutek poprawki zgłoszonej przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, Sejm zdecydował o wykreśleniu przepisu dotyczącego możliwości wprowadzenia przez ministra zmian w zakresie awansu zawodowego i urlopów wypoczynkowych nauczycieli. Stąd też w uchwalonej ustawie nie znajdziemy już regulacji dotyczącej omawianego zagadnienia. 

Jest to rozwiązanie zbieżne z postulatami Związku Nauczycielstwa Polskiego, który również wnioskował o wykreślenie tegoż przepisu, jako zbyt daleko idącą kompetencję ministra.

Sob., 2 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka