Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Minister Kultury apeluje do samorządowców

Minister Kultury apeluje do samorządowców fotolia.pl

Minister Kultury wystosował apel do marszałków województw, starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów w sprawie zawieszenia działalności kulturalnej podczas epidemii wirusa COVID-19, o zapewnienie stabilnego, także w wymiarze finansowym, funkcjonowania instytucji kultury, artystów i organizacji działających w sferze kultury.

Jak czytamy w apelu, zawieszenie działalności kulturalnej spowodowało, że z dnia na dzień tysiące osób związanych z kulturą zostało pozbawionych możliwości wykonywania swoich sprawy. Minister, który twierdzi, iż jest świadomy jak głębokie skutki niosą za sobą te decyzje podejmuje działania pomocowe.

Artyści będą mogli liczyć na wsparcie  w wysokości ok 4 mld zł w ramach działań antykryzysowych. Przedsiębiorstwa zajmujące się kulturą, a także organizacje pozarządowe działające w obszarze kultury mogą skorzystać z rozwiązań proponowanych w ustawie, m.in. wsparcia państwa na pokrycie 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pracujących na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło jest możliwość wypłaty tzw. „postojowego”, czyli środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz zamianę niezrealizowanych świadczeń na vouchery o odpowiadającej wartości do wykorzystania w ciągu roku.  

W ramach programu „Kultura w sieci” resort planuje rozdysponowanie 80 mln zł. MKiDN opublikowało już rekomendacje dla instytucji kultury: muzeów i galerii sztuki, których powrót do działalności przewidywany jest w II etapie znoszenia ograniczeń wywołanych epidemią COVID-19. W najbliższym czasie opublikowane zostaną rekomendacje sanitarne i organizacyjne dla instytucji artystycznych na czas wychodzenia z epidemii w IV etapie znoszenia ograniczeń, opracowywane w kontakcie z środowiskami i instytucjami kultury.

Minister apeluje do samorządowców o zapewnienie stabilnego, także w wymiarze finansowym, funkcjonowania instytucji kultury, artystów i organizacji działających w sferze kultury. Zdaniem ministra niezwykle ważne jest obecnie utrzymywanie wsparcia ze strony samorządów dla wszystkich instytucji kultury, również tych pozarządowych, na niezmniejszonym poziomie. Utrzymanie grantów, dotacji, stypendiów, a także  przeznaczanie  dodatkowych środków budżetowych na organizację i promocję działań kulturalnych, właśnie w ramach samorządów, jest komponentem niezbędnym do przywrócenia równowagi w świecie kultury.

Minister wskazał na jakie konkretne gesty ze strony samorządów liczy - obniżkę  czynszów lokali komunalnych użytkowanych przez instytucje i organizacje pozarządowe działające w sferze kultury, jak też lokali zajmowanych przez pracownie twórcze i artystyczne,  wzmocnienie finansowania dotychczas funkcjonujących programów socjalnych i  stypendialnych dla twórców lub uruchomienie nowych, nastawionych na  innowacyjne formy obcowania ze sztuka i jej prezentacji oraz formułowanie w sposób skonkretyzowany potrzeb  legislacyjnych  w obszarach kluczowych dla organizatorów samorządowych instytucji kultury.

Na końcu apelu czytamy: „Kultura polska liczy na swoich samorządowców!”

Źródło: MKiDN

Śr., 29 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek