Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Charakter wniosku nauczyciela o przeniesienie w stan nieczynny

Charakter wniosku nauczyciela o przeniesienie w stan nieczynny fotolia.pl

Karta Nauczyciela w art. 20 ust. 1 pkt 2 wskazuje, że dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2. 

Jak wyjaśnił Sądu Najwyższy w wyroku z 27 października 2015 r. (II PK 284/14) złożenie wniosku o przeniesienie w stan nieczynny jest aktem wyrażającym wolę nauczyciela ukształtowania jego sytuacji prawnej (a przez to także sytuacji prawnej pracodawcy), a zatem aktem świadomie zmierzającym do wywołania wyżej opisanych skutków prawnych.

Co istotne, złożenie wniosku jest też aktem zgody nauczyciela na przeniesienie w stan nieczynny na warunkach wskazanych w przepisach, w tym zgody na to, że stosunek pracy wygaśnie w ustawowym terminie. Z kolei przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny przez dyrektora szkoły jest konsekwencją złożenia przedmiotowego wniosku, który w kategoriach prawnych jest dobrowolnym wyborem pracownika.

Źródło: LEX

Pt., 20 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka