Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak odpowiednio planować budżet? Rusza 6. edycja programu dla uczniów „Finansoaktywni”

Jak odpowiednio planować budżet? Rusza 6. edycja programu dla uczniów „Finansoaktywni” fotolia.pl

Rusza program Ministerstwa Finansów skierowany do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych. W tym roku uczniowie poznają strukturę budżetu domowego oraz znaczenie i efekty jego planowania. Przeanalizują strukturę dochodów i wydatków budżetu państwa, a także uchwałę budżetową swojej gminy. Poznają zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego: dowiedzą się, jak powstaje i w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w swojej okolicy. Tegoroczna edycja programu odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Program pomaga uczniom zrozumieć czym jest budżet państwa i w jaki sposób można efektywnie nim zarządzać. Przy okazji uczestnicy dowiadują się, jak wiele zależy od ich decyzji podejmowanych już na wczesnych etapach. Nauczyciele, którzy wezmą udział w programie otrzymają zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych przygotowany przez specjalistów.

Program to nie tylko duża dawka wiedzy teoretycznej, ale też praktycznej. Chętni uczniowie staną przed konkursowym zadaniem – przygotowania projektu inwestycji realizowanej z budżetu obywatelskiego, która mogłaby zostać przeprowadzona w ich najbliższym otoczeniu. Poza koncepcją ocenie będzie podlegać również jego promocja, udokumentowana w dowolnej formie, np. ulotek, audycji w szkolnym radiowęźle czy artykułów w szkolnej gazetce. Członkowie 10 zespołów, którzy przedstawią najciekawsze projekty, wezmą udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Odbędzie się wtedy nie tylko uroczysta gala finałowa w Ministerstwie Finansów, ale także wyjątkowe spotkanie ze znanym youtuberem Maciejem „Sheo” Ejsmontem, który jest ambasadorem programu. Dodatkowo uczniowie zwycięskich zespołów otrzymają nagrody rzeczowe: aparaty błyskawiczne i głośniki bezprzewodowe, a nauczyciele czytniki e-booków.

Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić elektroniczny formularz na stronie: https://finansoaktywni.pl/ 

Konkurs podzielony jest na dwa etapy:

W I etapie nauczyciele przeprowadzają lekcje edukacyjne w swoich klasach na podstawie materiałów z Finansoaktywnych i zachęcają podopiecznych do udziału w konkursie. Zespoły złożone z maks. 3 uczniów przygotowują zadanie konkursowe, które następnie zgłasza się przez formularz na stronie finansoaktywni.pl.

W II etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Zwycięzcy zostaną zaproszeni do Warszawy, gdzie 19 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego uczniowie zaprezentują swoje prace, otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.

Dodatkowe informacje o programie można uzyskać u osób:

  • Marta Szczepańska - Ministerstwo Finansów, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 22 694-46-61
  • Magdalena Sawa - Ministerstwo Finansów, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 22 694-45-59
  • Katarzyna Matolicz - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 668-132-412

Źródło: MF

Czw., 5 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska