Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomysł na zmiany w postępowaniu dyscyplinarnym nauczycieli

Pomysł na zmiany w postępowaniu dyscyplinarnym nauczycieli fotolia.pl

Skutki znowelizowanych przepisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej wywołały fale dyskusji w środowisku oświatowym.

Temat okazał się na tyle poważny, że postanowił się nim zająć Zespół ds. Statusu zawodowego pracowników oświaty, podczas swojego pierwszego posiedzenia, które odbyło się 29 stycznia br. Szczegółowa relacja z tego spotkania znajduje się tutaj.

Niezależnie od powyższych rozmów 29 stycznia br. Lewica wraz ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy – Karta Nauczyciela.

Projekt ten ma na celu zapewnienie ochrony nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy nie uchybili godności zawodu lub obowiązkom wskazanych w art. 6 ustawy Karta nauczyciela.

Proponuje się następujące zmiany:

  • w art. 75 ust. 2a proponuje się zmianę terminu zawiadomienia rzecznika dyscyplinarnego o popełnieniu przez nauczyciela lub dyrektora szkoły czynu naruszającego prawa i dobro dziecka. Zgodnie z projektem nowelizacji ww. zawiadomienie nastąpi niezwłocznie po powzięciu wiadomości o przewinieniu dyscyplinarnym. Art 75 ust. 2a ma dać czas dyrektorowi szkoły lub organowi prowadzącemu na uprzednie zbadanie zarzutów dot. przewinienia dyscyplinarnego, chroniąc tym samym obwinionych przed konsekwencjami oczywiście bezzasadnych skarg. Wskazanie na konieczność niezwłocznego zawiadomienia rzecznika dyscyplinarnego nie spowoduje, zdaniem projektodawców również zwłoki rozpatrywania sprawy w przypadku zarzutów uzasadnionych. Niniejsze ma doprowadzić również do przyspieszenia rozpatrywania postępowań dyscyplinarnych lepiej realizując zasadę ochrony dobra dziecka.
  • w art. 75 ust. 2b Karty Nauczyciela proponuje się wprowadzenie lex specialis względem art. 75 ust. 2a. Dodanie niniejszego ustępu ma pozwolić na nie powiadomienie rzecznika dyscyplinarnego w przypadku stwierdzenia braku zasadności stawianych nauczycielowi bądź dyrektorowi szkoły zarzutów.
Pt., 31 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka