Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Centra Kompetencji Zawodowych w Małopolsce

Centra Kompetencji Zawodowych w Małopolsce fotolia.pl

Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o zwiększeniu liczby projektów, które uzyskają dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie otrzyma 10 projektów dotyczących kształcenia zawodowego o łącznej wartości ponad 32 mln zł.

Kolejne 4 projekty z listy rezerwowej będą mogły rozpocząć swą realizację. Większy budżet oznacza więcej projektów i więcej wsparcia, które dotrze do jeszcze większego grona uczniów i kadry placówek kształcenia zawodowego w naszym regionie.

Ogłoszone wyniki konkursu, którego organizatorem jest Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, to spory zastrzyk nie tylko środków finansowych, ale i możliwości rozwijania oferty szkolnictwa zawodowego w całej Małopolsce. Tylko w ramach Metropolii Krakowskiej pojawią się Centra Kompetencji Zawodowych (CKZ) m.in. w branży elektryczno-elektronicznej, mechanicznej, budowlanej czy też rolniczo-leśnej.

Wybrane projekty zakładają tworzenie oraz rozwój CKZ oraz rozwijanie oferty szkół zawodowych, w tym kształcących uczniów ze specjalnymi potrzebami. Uzupełniać je mogą Centra Wsparcia Uczniów Zdolnych. To nowość - wcześniej w Małopolsce tej formy dedykowanej uczniom placówek kształcenia zawodowego chcącym rozwijać kompetencje kluczowe nie było.

Rozwijanie oferty zakłada m.in. podnoszenie u uczniów kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych, realizację kompleksowych programów kształcenia praktycznego organizowanych w miejscu pracy, a także działania zwiększające udział młodzieży ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami, w edukacji zawodowej. W ofercie nie zabraknie również doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz orientacji zawodowej.

Do tej pory w pozaszkolnych formach kształcenia wzięło udział 21 tys. osób, a ponad 7 tys. uczniów uczestniczyło w stażach i praktykach u pracodawcy. Warto wspomnieć, iż 49 centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego zostało objętych wsparciem w programie, co oznacza jeszcze większy dostęp do oferty tego typu placówek w województwie. Te liczby wciąż rosną, a nowo wybrane projekty z pewnością przyczynią się do jeszcze lepszego wykorzystania unijnych środków w obszarze szkolnictwa zawodowego.

Źródło: malopolska.pl

Pt., 3 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska