Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cztery nowe centra badawcze na Politechnice Gdańskiej

Cztery nowe centra badawcze na Politechnice Gdańskiej fotolia.pl

Politechnika Gdańska powołała cztery nowe Centra Badawcze kilka tygodni po tym, jak znalazła się w ścisłym gronie 10 laureatów pierwszego konkursu w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB). Naukowcy, którzy znaleźli się w ich strukturach, będą pracować nad nowatorskimi rozwiązaniami z zakresu m.in. bioinżynierii i technologii ekologicznych.

Szansa na uzyskanie statusu uczelni badawczej to dla Politechniki Gdańskiej nie tylko kwestia prestiżu, ale i dodatkowe środki finansowe, które będą przeznaczone na rozwój dydaktyki i nowych obszarów badawczych w obrębie uczelni. W przypadku Politechniki Gdańskiej będzie to ponad 200 mln zł w przeciągu siedmiu lat (2020 – 2026 r.). Uczelnia zagospodaruje je w ramach nowo utworzonych Centrów Badawczych:

  • Centrum Bio – Tech – Med
  • Centrum Eko – Tech
  • Centrum Materiałów Przyszłości
  • Centrum Technologii Cyfrowych

Politechnika określiła także swoje cztery priorytetowe obszary badawcze, którymi są to:

  • inżynieria materiałowa,
  • ochrona środowiska, ekoenergetyka i ekobudownictwo,
  • technologie elektroenergetyczne, mechatroniczne i informacyjne (ICT),
  • technologie medyczne, biotechnologia.

Nowe Centra Badawcze, które rozpoczęły już działalność w obrębie Politechniki Gdańskiej to: Centrum Bio-Tech-Med, Centrum Eko-Tech, Centrum Technologii Cyfrowych oraz Centrum Materiałów Przyszłości.

Łączą one umiejętności i doświadczenia naukowców z różnych wydziałów, które mają przełożyć się na nowoczesne, innowacyjne rozwiązania w obszarach: biotechnologii, bioinżynierii, technologii pro-ekologicznych, technologii cyfrowych oraz przy wytwarzaniu nowoczesnych materiałów o zastosowaniu w przemyśle i medycynie.

Dzięki powstaniu nowych centrów, Politechnika Gdańska będzie mogła w jeszcze większym stopniu stawiać nacisk na rozwój w najbardziej obiecujących kierunkach badań naukowych, a także wdrażać innowacyjne, nowoczesne rozwiązania w zakresie: zdrowia, bezpieczeństwa, technologii cyfrowych, ochrony klimatu, pozyskiwania i konwersji energii, mobilności, żywności oraz racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych.

Co szczególnie istotne, nowe, międzywydziałowe Centra Badawcze będą otrzymywać pokaźne dofinansowanie do swojej działalności właśnie z dodatkowych środków uzyskanych dzięki programowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Środki z programu IDUB będą też przeznaczane na przyciąganie jak najlepszych naukowców, którzy w murach Politechniki Gdańskiej znajdą świetne warunki do samorozwoju oraz realizacji swoich badań.

Władze uczelni liczą, że dodatkowe dofinansowanie i utworzenie nowych Centrów Badawczych pomoże przyciągnąć też najzdolniejszych studentów.

Do udziału w pierwszym konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) zakwalifikowano 20 najlepszych uczelni w kraju. Wszystkie z nich spełniły ustawowe warunki dotyczące kategorii naukowych uzyskanych podczas ostatniej kompleksowej oceny jednostek naukowych w odniesieniu do liczby dziedzin i dyscyplin, w których uczelnia prowadzi działalność naukową. Ponadto żaden z kierunków studiów prowadzonych przez uczelnię nie mógł mieć negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Międzynarodowy zespół ekspertów związanych z sektorem nauki i szkolnictwa wyższego wyłonił 10 uczelni, które mają szansę w przyszłości stać się uczelniami badawczymi.

Znalazły się wśród nich (zgodnie z kolejnością na liście uczelni wyłonionych w konkursie):

  1. Uniwersytet Warszawski
  2. Politechnika Gdańska
  3. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  4. Politechnika Warszawska
  5. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  6. Uniwersytet Jagielloński
  7. Gdański Uniwersytet Medyczny
  8. Politechnika Śląska
  9. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  10. Uniwersytet Wrocławski

Laureaci konkursu będą poddawani w trakcie ewaluacji. Pierwsza ocena śródokresowa zostanie przeprowadzona w 2023 r., końcowa zaś – w 2026 r. Po tym czasie uczelnie będą miały możliwość przedłużenia finansowania na kolejne lata (2027‒2032). Co najmniej dwie szkoły wyższe, które uzyskają negatywny wynik lub znajdą się na najniższych miejscach listy rankingowej po ewaluacji, nie otrzymają dalszego finansowania. Zwolnione w ten sposób miejsca będą mogły zająć uczelnie lub federacje, które wygrają kolejny konkurs w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Odbędzie się on w 2026 r. i skierowany będzie do tych ośrodków akademickich, które nie były finansowane w ramach pierwszego konkursu.

Źródło: MNiSW

Czw., 12 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska