Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bierne uczestnictwo w religii zamiast zapewnienia opieki pedagogicznej

Bierne uczestnictwo w religii zamiast zapewnienia opieki pedagogicznej fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie uczniów jednego z liceów, którzy pomimo nie wybrania lekcji religii i tak muszą w nich uczestniczyć, ponieważ szkoła w tym czasie nie zapewnia im opieki pedagogicznej. Rzecznik przypomina, że Konstytucja gwarantuje prawo do wolności sumienia i religii oraz prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami.

W niniejszej sprawie uczniowie liceum nie wyrazili chęci uczestnictwa w lekcjach katechezy. Jednak pomimo braku deklaracji uczestnictwa w lekcjach religii i tak są zmuszeni do biernego uczestnictwa w niej. Szkoła nie zapewnia bowiem im w tym czasie opieki pedagogicznej. Ksiądz, prowadzący lekcje religii, równocześnie sprawuje opiekę pedagogiczną nad uczniami, którzy nie wyrazili woli uczestnictwa w lekcjach religii. Rzecznik Praw Obywatelskich podjął tę sprawę z urzędu.

Opisana sytuacja budzi poważne wątpliwości w kontekście konstytucyjnego prawa do wolności sumienia i religii oraz prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 53. Konstytucji).

Rzecznik zwrócił się do dyrektora liceum o wyjaśnienia, czy podjęto działania zmierzające do zorganizowania lekcji religii z poszanowaniem praw osób, którzy nie wyrazili woli udziału w nich. Spytał też, czy taka organizacja  zajęć dotyczy wszystkich klas i roczników. RPO chce też wiedzieć,  czy w tym roku szkolnym zgłaszano potrzebę organizacji lekcji etyki i czy szkoła realizuje takie zajęcia.

Źródło: RPO

Czw., 7 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek