Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z zespołu edukacji KWRiST

Z zespołu edukacji KWRiST fotolia.pl

Ostatnie posiedzenie zespołu edukacji zdominowane zostało tematyką, która pierwotnie nie była ujęta w planie, ale obecnie ma dla samorządu kluczowe znaczenie. Chodzi o planowane przez resorty edukacji i finansów wielkości subwencji oświatowej na rok 2020. O dyskusję na ten temat apelowali przedstawiciele strony samorządowej. Argumentowali, że w wielu samorządach pieniędzy z subwencji nie wystarcza już nie tylko na pokrycie kosztów wynagrodzeń nauczycieli. Nie wystarczają one nawet na pokrycie 75 proc. tych kosztów. Jako powody tej sytuacji wymieniano zmiany wprowadzone w ostatnich latach, m.in. ograniczenie liczebności oddziałów szkolnych, brak wpływu samorządu na organizowanie sieci szkolnej; koszty dowozu dzieci do szkół; organizację pomocy pedagogiczno-psychologicznej, podwyżki wynagrodzeń nauczycielskich oraz najnowszy problem, jakim jest dla samorządu podwyższenie stawki wynagrodzenia minimalnego pociągające za sobą konsekwencję podwyższenia wynagrodzeń pracowników obsługi administracyjnej szkół.

Uczestnicząca w posiedzeniu wiceminister edukacji Marzena Machałek przekazała, że podwyższenie subwencji oświatowej nie obejmuje zapowiedzianej przez ministra Dariusza Piontkowskiego podwyżki pensji nauczycielskich w 2020 r. jedynie konsekwencje podwyżki wprowadzonej w roku bieżącym. Pani minister podkreśliła, że subwencja oświatowa wzrosła z wartości 40 mld w roku 2015 do 50 mld zł w roku bieżącym. Przekazała, że w koncepcji wdrożenia podwyżek nauczycielskich wynagrodzeń w roku bieżącym nic się nie zmieniło. W projekcie budżetu na rok 2020 została zaplanowana subwencja oświatowa wyższa o 6 proc. Jak uzupełnił dyrektor departamentu współpracy z samorządem terytorialnym MEN, przy obliczaniu wartości części oświatowej subwencji na rok 2020 bazowano na kilku kluczowych danych, w tym liczbie etatów nauczycielskich (subwencjonowanych) wynoszącej 530 tys. (dane w SIO na 7.10.2019), malejącej ogólnej liczbie uczniów o 38 tys. (relacja danych na rok szkolny w 2019/2020 w stosunku do roku szkolnego 2018/2019). Urzędnicy przyjęli wielkość tzw. standardu A - 5985,52 zł, co oznacza jego wzrost w stosunku do roku 2018 o 7,5 proc.

Ile komu subwencji?

Opisane wyżej podstawowe założenia doprowadziły resort do następujących wyników kalkulacji. Subwencja na rok 2020 zaplanowana została w projekcie budżetu państwa w kwocie 49,54 mld zł. W przypadku powiatów wzrasta ona w stosunku do subwencji na rok 2019 średnio o 15,1 proc. Dla miast na prawach powiatów o 14,6 proc. Dla gmin o 1,36 proc., a dla województw o 3,1 proc. Szczegółowe wstępne przydziały subwencji dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego można opublikowało Ministerstwo Finansów. Można je znaleźć tutaj.

Dyskusja na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Przedstawiciele samorządów na posiedzeniu zespołu edukacji apelowali, by resort nie prowadził rozmów o podwyżkach płac nauczycielskich ze związkami zawodowymi nauczycieli bez udziału samorządowców, którzy ponoszą następnie konsekwencje ustaleń. Samorządowcy wnioskowali również o przekazanie na najbliższym posiedzeniu plenarnym KWRiST szczegółów kalkulacji wartości subwencji oświatowej, w tym danych o spadku liczby nauczycieli i uczniów.

Pt., 25 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża