Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

#KtoTyJesteś

#KtoTyJesteś fotolia.pl

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie ruszyła z kolejnym spotem w ramach kampanii społecznej #KtoTyJesteś. Ma ona na celu zachęcanie do nauki języka polskiego dzieci mieszkających poza granicami kraju, pokazując radość czerpaną z odkrywania swoich korzeni.

Głównym celem akcji jest kształtowanie odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego oraz doskonalenie sprawności w posługiwaniu się polszczyzną. Istotne jest również wzmocnienie promocji języka polskiego poza granicami kraju, w tym mowy ojczystej – jako wartości samej w sobie oraz dbanie o naszą historię i tradycję.

Jednym z najważniejszych zadań, przed którymi stoją dziś władze RP, jest zachowanie języka polskiego zarówno wśród potomków młodej polskiej emigracji zachodniej, jak i wśród Polaków mieszkających na terenach byłego ZSRS. To tam obserwuje się odchodzenie młodego pokolenia od języka polskiego. Pielęgnowanie języka przodków poza granicami kraju nie jest rzeczą łatwą, ale możliwą do osiągnięcia dzięki świadomym działaniom rodziców oraz skoordynowanej i właściwie ukierunkowanej polityce Państwa Polskiego.

W ramach kampanii powstał serwis internetowy www.ktotyjestes.pl, w którym można znaleźć m.in.: listę zagranicznych placówek edukacyjnych uczących języka polskiego oraz informacje pomocne w nauce języka polskiego na całym świecie.

Kampania #KtoTyJesteś organizowana jest przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, współfinansowana przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt wspierają Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Fundacja „Wolność i Demokracja”.

W trakcie pierwszej edycji kampanii #KtoTyJesteś, która odbyła się w drugiej połowie 2018 roku, organizatorzy zachęcali do poznania zalet dwujęzyczności. Łącznie związane z kampanią materiały zostały wyświetlone w mediach społecznościowych ponad 3 mln razy. Trzy spoty obejrzało ponad 600 tys. unikalnych użytkowników internetu. Temat dwujęzyczności trafił na podatny grunt, wzbudzając wśród Polonii żywą dyskusję.

Według szacunków w szkołach polskich poza granicami naszego kraju kształci się ponad 150 tys. uczniów. Na Litwie działa 76 szkół oraz 84 przedszkoli i grup przedszkolnych, w Czechach – 28 szkół i 33 przedszkoli, na Łotwie – 4 szkoły oraz 1 przedszkole, na Białorusi – 181 punktów nauczania i 25 przedszkoli z fakultatywnym językiem polskim. Na Ukrainie – jedynym kraju, w którym nauczanie języka Polskiego przeżywa swoisty renesans – funkcjonuje 6 szkół z polskim językiem wykładowym, 4 szkoły dwujęzyczne, istnieją klasy z językiem polskim, odbywają się zajęcia fakultatywne, ponadto działają pozaszkolne placówki oświatowe, szkoły parafialne oraz wciąż powstające niezarejestrowane szkoły sobotnio-niedzielne. Mimo, że Polska od lat aktywnie wspiera te placówki edukacyjne coraz więcej naszych młodych rodaków używa języka kraju zamieszkania lub języka rosyjskiego na przerwach lekcyjnych i w kontaktach rówieśniczych. Powracającym co roku wyzwaniem jest zachęcenie kolejnych roczników pierwszoklasistów do zapisania się na zajęcia w polskich szkołach.

Źródło: MEN

Śr., 2 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska